Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Kimlere Zararlı?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Kimlere Zararlı?

admin admin -
24 0

İnsanlar eski çağlarda şeker ihti­yaçlarını bal yiyerek karşılarlardı. Bal bugün de çok sevilen, lezzetli, vitamini bol bir besindir.

Hepimizin bildiği gibi, balı arılar yapar. Yalnız, bizlere bu şekerli, hoş kokulu tatlıyı sağlayan arılar, bizim için zararlı da olabilirler. Çünkü arı, kendini tehlikede görürse, savunmak için, vücudunun arka tarafında­ki iğnesiyle insanı sokar. Bunun için, arıların dolaştığı yerlerde, kovanla­rın yakınında çok dikkatli olmalı, hele arıları ürkütmekten kaçınma­lıdır.

Arı Sokmasına Karşı Ne Yapmalı

Bal arısı soktuğu zaman iğnesi de­ride kalır, arı ölür. Yaban arısının iğnesi düz olduğu için kopmaz, bun­lar defalarca sokabilir. Arının sok­tuğu yerde kısa süren şiddetli bir ağrı, sonradan birkaç gün devam eden kaşıntı olur. Sokma yerinde ay­rıca şişlik, kızartı vardır. Vücutta baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, uyuş­ma da olabilir. Bazen ateş yapabilir.

Arı sokması ciddî olaylara sebep olabilir. 500 arının birden sokması büyük bir insanı öldürür. Kalbi, böbrekleri hasta olan kimselerde bun­dan daha az sayıda arının sokması kötü sonuçlar verebilir. Arının ağız içinden sokması, iğnesinin damar içine girmesi de çok tehlikeli durum­lar yaratabilir.

Çocukların vücutları küçük oldu­ğundan, arı sokması bunlarda büyüklerdekinden daha şiddetli bir sonuç verir. Hele birkaç arının birden bir çocuğu sokması yetişkin bir in- sandakinden daha tehlikeli durum­lar yaratabilir.

Arı sokunca yapılacak ilk şey şun­lardır:

İğne deride kalmışsa hemen çıka­rılmalıdır. Sokma yerine amonyak, tentürdiyot, potasyum permanganat eriyiği sürmek iyi gelir.

ari-sokmasi

Arı ağızdan sokmuşsa boğazın şişmesine engel olmak için bol tuzlu bir su yudum yudum içilmelidir.

Arı sokmasından sonra alerjik tep­kiler görülürse kalsiyum şırıngası, antihistaminik ilâçlar kullanılır.

Arı zehri romatizmada, nevralji­lerde, müzmin mafsal hastalıkların­da faydalı etkiler göstermektedir. Bu amaçla arı zehrinden ilaçlar yapıl­mıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir