Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Glasgow Üniversitesi Yapay Zeka ile Kanser Teşhisine Çığır Açıyor

Glasgow Üniversitesi Yapay Zeka ile Kanser Teşhisine Çığır Açıyor

Haber Haber -
28 0

Glasgow Üniversitesi’nden Yapay Zeka ve Kanser Çalışması

Glasgow Üniversitesi’nden yapay zeka uzmanları ve kanser araştırmacıları, kanser teşhisinin kolaylaşması için önemli bir adım attı.

Histomorfolojik Fenotip Öğrenme (HPL) Programı

Ekibin geliştirdiği “Histomorfolojik Fenotip Öğrenme” (HPL) adlı program, patologların kanser teşhisini hızlandırıp kolaylaştırıyor.

Yapılan Çalışma ve Elde Edilen Sonuçlar

Araştırmacılar, ABD Kanser Enstitüsü’nün Kanser Genom Atlası veri tabanından 452 hastanın akciğer doku örneklerinin yüksek çözünürlüklü binlerce görüntüsünü topladı. Geliştirdikleri algoritma, görüntüleri analiz ederek hücrelerin özelliklerini tanıma ve sınıflandırma konusunda yüzde 99 doğruluk oranıyla başarı sağladı.

Doktorların kanserin tekrarlama olasılığını %64 oranında doğru tahmin ettiği çalışmada, HPL programıyla bu oranın %72’ye çıktığı belirlendi. Ayrıca, göğüs ve prostat gibi 10 farklı kanser türünde tutarlı sonuçlar elde edildi.

Sonuç

Bu önemli araştırma, kanser teşhisinde yapay zeka teknolojisinin etkin kullanımını gösteriyor. “Nature Communications” dergisinde yayımlanan çalışma, kanser teşhisinde yapay zeka tabanlı sistemlerin gelecekteki rolüne ışık tutuyor.

İlgili Yazılar