Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmanından Kurban Bayramı Beslenme Önerileri

Uzmanından Kurban Bayramı Beslenme Önerileri

Haber Haber -
28 0

Öğün Sıklığına Dikkat!

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen uzman, Kurban Bayramı boyunca yapılan en büyük yanlışın gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek olduğunu belirtti. Bu dönemde alınabilecek önlemlerle daha sağlıklı bir bayram geçirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Et Pişirme Konusunda Dikkat!

Uzman, et pişirme konusunda da uyarılarda bulunarak uzun süre pişirme ve kızartma yöntemlerinden kaçınılması gerektiğini belirtti. Bu yöntemlerin çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna yol açabileceğini aktardı.

Bayram Süresince Beslenme Önerileri

Kırmızı et ve tatlı tüketiminin arttığı bayram süresince özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi kronik sorunları olanlar için ekstra sağlık sorunları oluşturabileceğini belirten uzman, beslenme önerilerinde bulundu.

Hijyen ve Beslenme İlişkisi

Uzman, bayramın sıcak yaz günlerinde hijyen sorununun daha büyük problem oluşturabileceğini vurgulayarak, hijyen uygulamalarının önemine dikkat çekti ve sağlıksız koşullarda hazırlanan yiyeceklerin sağlığı tehdit edebileceğine işaret etti.

Su Tüketiminin Önemi

Uzman, bayram süresince yetersiz su tüketiminin de olabileceğine vurgu yaparak, günlük su ihtiyacının karşılanmasının sindirim-boşaltım sistemi sağlığını desteklediğini belirtti.

Fiziksel Aktivite ve Beslenme İlişkisi

Bayram süresince yeme alışkanlıklarının değişmesi ve hareketsizlik durumunun enerji birikimine ve kilo artışına neden olabileceğini aktaran uzman, kalp ve şeker hastalarının bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar