Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sıcak Havalarda Gıda Zehirlenmesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Sıcak Havalarda Gıda Zehirlenmesine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Haber Haber -
10 0

Gıda Zehirlenmesinin Sıcak Havalarda Artış Göstermesinin Nedenleri

Doç. Dr. Coşkun Özer Demirtaş, gıda zehirlenmesinin çeşitli mikroorganizmalar veya toksinlerle kontamine olmuş, bozulmuş gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıktığını belirtiyor. Sıcak havaların bu duruma etkisini ise şöyle açıklıyor: Sıcak havalarda mikroorganizmaların daha rahat canlı kalabilmesi için uygun ortam oluşuyor. Çoğu bakteri 5 ila 65 derece arasında canlılığını sürdürüyor. Eğer gıdalar yeterli soğuklukta korunamazsa ve hızlı tüketilmezse, bu durum sıcak havalarda gıda zehirlenmesi riskini artırıyor.

Gıda Zehirlenmesinden Korunma Yolları

Doç. Dr. Demirtaş, gıda zehirlenmesinin belirtilerinin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini belirtiyor. Genellikle bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetlerle ortaya çıkan durum, hafif seyirli olabildiği gibi bazen ciddi sıvı kaybına veya kanlı ishale yol açabiliyor. Bu durumda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekebiliyor.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi ve Öneriler

Gıda zehirlenmesi tedavisinde bol sıvı tüketmenin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Demirtaş, ishal ve kusma sonucu kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konulmasının amaçlandığını belirtiyor. Maden suyu ve tuzlu ayranın da faydalı olabileceğini söyleyen uzman, ağızdan sıvı alınamadığında veya şiddetli durumlarda sağlık kuruluşlarında sıvı takviyesinin gerekebileceğini ifade ediyor.

Risk Grubundakilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Her yaş grubunda etkili olabilen gıda zehirlenmesinin, risk grubundakilerde daha ciddi etkilere yol açabileceğini belirten Doç. Dr. Demirtaş, bağışıklık sistemi zayıf, kronik hastalığı olan, hamile, yaşlı veya ilaç kullanan bireylerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Gıda Zehirlenmesine Karşı Önlemler

Doç. Dr. Demirtaş, et, tavuk ve deniz ürünlerinin iyi pişirilmesi, sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi ve pişmiş yiyeceklerin oda sıcaklığında uzun süre bırakılmaması gibi kurallara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar