Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS Tercih Robotu E-Okul Üzerinden Hizmete Açıldı

LGS Tercih Robotu E-Okul Üzerinden Hizmete Açıldı

Haber Haber -
20 0

LGS Tercih Süreci ve Sonuçları

LGS tercihleri 28 Haziran 2024 Cuma günü başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’a kadar devam edecek. LGS yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da açıklanacak.

LGS Tercih İşlemleri ve Yapılma Şekli

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih yapacak öğrenci ve veliler, tercih robotu aracılığıyla MEB tarafından derlenen lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri gibi bilgilerle rehberlik ediliyor. Tercih işlemi, https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecek.

LGS Tercih Robotu Kullanımı ve Özellikleri

Bakanlık, öğrencilerin tercihlerinde kolaylık sağlamak amacıyla tercih robotu hazırladı. Tercih robotunu kullanarak istenen yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listeleri ve detaylı bilgiler görülebiliyor. Robot üzerinde okul türleri, il, ilçe ve geçmiş yılın yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor.

Adrese Göre Tercih Robotu ve Yüzdelik Dilime Göre Tercih Robotu

Adrese göre lise tercih robotu, ikamet edilen adresin girilmesi ve öğrenci bilgilerinin verilmesiyle birlikte konuma yakın okulları listeliyor. MEB, lise kontenjanlarını ve yüzdelik dilimleri e-Okul üzerinden açıkladı. Öğrenciler, bu yıl sınavdaki kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırabiliyor.

İlgili Yazılar