Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Avrupa İlaç Kurumu Metamizol İçeren Ağrı Kesicileri İnceleme Altına Aldı

Avrupa İlaç Kurumu Metamizol İçeren Ağrı Kesicileri İnceleme Altına Aldı

Haber Haber -
27 0

EMA, Metamizol İçeren İlaçları İnceleme Kararı Aldı

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), agranülositoza (akyuvar sayısının azalması) neden olduğu tespit edilen ve metamizol içeren ağrı kesicilerin inceleme altına alındığını duyurdu. EMA, bu ilaçlara yönelik tavsiyelerin paylaşılacağını açıkladı.

EMA’nın Açıklamaları ve İnceleme Süreci

EMA’nın güvenlik komitesi (PRAC), metamizol içeren ilaçların ruhsatlandırılmış farklı kullanımlarındaki agranülositoz riskini ve risk minimizasyon önlemlerini değerlendirecek. Komite, ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkilerini inceleyerek AB genelinde ruhsatlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunacak.

Metamizol İçeren İlaçların Avrupa’daki Kullanımı

EMA, metamizol içeren ağrı kesicilerin 1920’lerden bu yana Avrupa genelinde kullanıldığını belirterek, ilaçların Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya gibi birçok AB ülkesinde ruhsatlı olduğunu açıkladı. İlaçların farklı isimler altında satıldığı belirtildi.

Agranülositoz Nedir?

Agranülositoz, vücutta ani ve tehlikeli bir şekilde akyuvar sayısının azalması durumudur. Bu durum bazen belirti vermezken bazen ani ateş, boğaz ağrısı veya hızlı enfeksiyonlarla kendini gösterebilir. Agranülositoz, lökositlerin eksikliği nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İlgili Yazılar