Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Apse Nasıl Oluşur?

Apse Nasıl Oluşur?

admin admin -
22 0

Apse Nedir?

Çeşitli mikropların etkisiyle mey­dana gelen, irin dolu şişliklere apse (çıban) denir. Apseler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır:

Sıcak Apse Nedir?

Cerahat yapan mik­roplardan ileri gelir. Şişme yerinde ağrı, sıcaklık, kızarma vardır. Bir­denbire başlar, çabuk gelişir.

Soğuk Apse Nedir?

Yalnız şişlikle ken­dini belli eder. Tüberküloz mikrobu ile meydana gelir.

Sıcak apselerde, başlangıçta anti­biyotik ilâçlarla, alkol pansumanı ile apsenin gelişmesi önlenebilir. Geliş­me önlenemezse antibiyotik ilâçlara devam edilerek apsenin olgunlaşma­sına yardım edilir. Sıcak pansuman yapılır. İhtiyol merhemi gibi mer­hemler kullanılır. Apse olgunlaşıp cerahatlenince apseyi yarıp irini akıt­malıdır. Bu yapılmaz da apsenin ken­di kendine delinmesi beklenirse hem daha çok acı çekilmiş olur, hem de apsenin zararlı bir bölgeye açılması çeşitli ihtilâtlara yol açabilir.

Apse Nasıl Geçer?

Apsenin cerahat iyice toplamış olup olmadığını anlamak için, üzeri­ne parmakla basüır. Parmağın altın­da bir dalgalanma duyuluyorsa, ap­se olgunlaşmış demektir.

Bu durumda apse yarılmalı, cera­hat dışarıya boşaltılmalıdır. Bu mü­dahale yapümaz da apsenin kendi kendine patlaması beklenirse tehli­keli bir durum ortaya çıkabilir. Ap­se patladıktan sonra cerahat tamamıyla dışarı boşalırsa pek tehlike yoktur; yalnız, delik yeteri kadar açılmadıysa cerahatin ancak bir kıs­mı boşalır, bir süre sonra delik ka­panarak yeniden ağrı başlar.

Apse

Apse kendiliğinden patladığı za­man, yeri bakımından, cerahat vü­cut içine yayılırsa çok daha tehlike­li durumlar baş gösterebilir.

Soğuk apseler ameliyat edilmez, çünkü böyle bir apse açılacak olur­sa bir türlü kapanmak bilmez. Soğuk apsede, tüberküloz tedavisiyle birlik­te, vücudun kuvvetlenmesine yardım edilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir