Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bu Ağacı Hiç Duymadınız: Amber Ağacı

Bu Ağacı Hiç Duymadınız: Amber Ağacı

admin admin -
35 0

Güzel kokulu birçok şeylere am­ber denilmiştir. Bazı balıkların bağırsaklarından çıkan kokulu bir mad­de akamber diye anıldığı gibi himena adı verilen bir ağacının güzel koku­lu reçinesine de akamber denir. Akar amber bir başka ağacın (Liqui- dambar ağacının) özsuyudur. Amber ağacı nasıl bir ağaç işte size kısa bir tanıtım.

Amber ağacı:  Mimozaya benzer. Buna Doğu amberi, sığla da denir. Bizde Ege Bölgesi’nde, daha çok Fet­hiye, Köyceğiz, Milas dolaylarında yetişir. Amber ağacının kabuğu ya­ralanırsa koyu bir reçine akar. Bu reçine, ağacın kabuğu sıyrılarak alınır, kaynatılır, süzülür. Sığla yağı denilen bu madde kokuculukta, eczacılıkta kullanılır.

Amber ağacı süs bitkisi olarak da yetiştirilir, Ufak salkımlar halinde, güzel kokulu sarımtırak çiçekler açar, parlak kırmızı, sarı yemişler verir. Yapraklarını kış, yaz dökmeyen cinsleri vardır.

Amber Çiçeği: Amber ağacının çiçeğine bu ad verildiği gibi, ayrıca amber çiçeği denilen, ağaççık halin­de bir bitki de vardır. Bunun ‘’bisam’’ adı verilen tohumlarından kokulu bir yağ çıkarılır.

Amber çiçeği temmuzda, ağustos­ta iri, pembe çiçekler açar. Çiçekleri­nin çok güzel, baygınca bir kokusu vardır, sıcak, kuru havalarda, kapalı yerlerde bu koku daha da keskinleşir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir