Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. EPDK, Mesken Abonelerinden Güvence Bedeli Almayı Planlamıyor

EPDK, Mesken Abonelerinden Güvence Bedeli Almayı Planlamıyor

Haber Haber -
13 0

EPDK, Yeni Taslak Çalışmasıyla Güvence Bedeli Uygulamasını Değiştiriyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), fatura ödemelerini düzenli yapan mesken abonelerinden yeni yapacakları sözleşmelerde güvence bedeli alınmamasının planlandığını duyurdu. EPDK, Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikleri içeren taslağı kamuoyunun görüşüne açarak sektörden gelecek geri bildirimleri toplayacak.

Yabancı Uyruklu Tüketicilere Yönelik Önlemler de Alınıyor

EPDK, yabancı uyruklu tüketicilerin aboneliklerini sonlandırıp kullanım yerlerini terk etmeleri durumunda ortaya çıkan borçları azaltmak için yeni önlemler alıyor. Yabancı uyruklu tüketicilerin ilk abonelik işlemlerinde güvence bedeli uygulamasında da değişiklikler yapılacak.

Dijitalleşme ve Kağıt İsrafına Yönelik Adımlar Atılıyor

EPDK’nın sunduğu taslağa göre, sektörde dijitalleşmeyi teşvik etmek amacıyla kağıt israfının önüne geçilecek. Perakende satış sözleşmeleri artık abonelerin imzalaması için tek sayfa özetler şeklinde sunulacak ve tamamı dijital ortamda iletilerek zaman tasarrufu sağlanacak.

Kaçak Elektrik Kullanımına Yönelik Yeni Tedbirler Alınıyor

EPDK’nın yaptığı değişikliklerle kaçak elektrik kullanımıyla mücadele kapsamında da yeni adımlar atılıyor. Dağıtım şirketleri arasında uygulama birliği sağlanacak, ceza katsayıları artırılacak ve kaçak kullanım tespiti için teknolojik imkanlar artırılacak.

İlgili Yazılar