Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği’ne Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği’ne Katıldı

Haber Haber -
8 0

Erdoğan, NATO Zirvesi İçin Washington’da Temaslara Başladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği’ne katıldı. Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği ABD’nin başkenti Washington’daki temaslarına başladı. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Andrew W. Mellon Auditorium’da düzenlenen etkinliğe katıldı.

Açılış Konuşmaları ve Toplu Fotoğraf Çekimi

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları, etkinliğin başlangıcında toplu fotoğraf çektirdi. Programda, İkinci Dünya Savaşı, NATO’nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım’ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi farklı olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı video gösterildi. ABD Başkan Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açılış konuşması yaptı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Görüşme

Etkinliğin ardından Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile konakladığı otelde bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ve Macaristan ikili ilişkileri, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci ve bölgesel konular ele alındı. Erdoğan, barışçıl çabaları sürdürdüğünü ve uluslararası kamuoyunu bu yönde daha fazla gayret göstermeye çağırdı.

Güvenlik Önlemleri ve Karşılama

Erdoğan’ı Andrews Askeri Hava Üssü’nde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal ve diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’ın konakladığı otelin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Sokak ve caddeler kamyonlarla kapatılırken, beton ve demir bariyerler kullanıldı.

İlgili Yazılar