Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: “Deprem Bölgesinde Kaybedecek Tek Bir Saniyemiz Yok”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: “Deprem Bölgesinde Kaybedecek Tek Bir Saniyemiz Yok”

Haber Haber -
12 0

Bakan Kurum, Deprem Bölgesinde Yapılan Çalışmaları Değerlendirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde basına kapalı gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı. Daha sonra Hatay’daki şantiye alanında incelemelerde bulunan Kurum, burada yaptığı açıklamada, depremlerde vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi.

Öncelik Deprem Bölgelerinde: 200 Bin Ekip Arkadaşımla Birlikte Çalışıyoruz

Göreve geldiği günden itibaren önceliklerinin deprem bölgesi olacağını vurgulayan Kurum, tüm şantiyelerde çalışan 200 bin ekip arkadaşıyla gece gündüz çalışarak vatandaşlar için yapılması gereken çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti. Deprem bölgesinde kaybedecek tek bir saniyenin bile olmadığını vurgulayan Kurum, bu bilinçle hareket ettiklerini belirtti.

Depremden Etkilenen Vatandaşların Yanındayız

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesiyle hemen harekete geçtiklerini ve şu ana kadar 76 bin konutu vatandaşlara teslim ettiklerini açıkladı. Amacın 2025 yılına kadar deprem bölgelerinde evsiz kalan hiçbir vatandaş bırakmamak olduğunu belirten Kurum, çalışmaların hızla devam edeceğini söyledi.

Rezerv Dönüşüm Alanları ve Demografik Yapı

Kurum, rezerv dönüşüm alanlarında önemli açıklamalarda bulunarak, bu alanlara oturan vatandaşların yerinde kalacağını ve eski demografik yapının devam edeceğini vurguladı. Yapılan kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşların haklarını koruyacaklarını ve herkesin mağdur olmayacağını belirten Kurum, AFAD’ta hak sahibi olanlarla rezerv dönüşüm alanlarındaki vatandaşlara aynı hakları sunacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, “Millet olarak yüzyıllardır bu coğrafyada büyük sıkıntılar çektik. Allah’ın izniyle bu zorlu sürecin de üstesinden hep birlikte geleceğiz” diyerek açıklamalarını noktaladı.

İlgili Yazılar