Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hacettepe Üniversitesi Mezuniyet Töreninde Adalet Bakanı’ndan Öğrencilere Tebrik ve Teşekkür

Hacettepe Üniversitesi Mezuniyet Töreninde Adalet Bakanı’ndan Öğrencilere Tebrik ve Teşekkür

Haber Haber -
13 0

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Öğrencilere Gurur Dolu Mesajlar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’nde mezun olan öğrencileri tebrik ederek, heyecanlarına ortak olduklarını belirtti. Tunç, Hacettepe Üniversitesi’nin dünya çapında ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayarak, Hukuk Fakültesi mezunlarının hakimlik ve savcılık sınavlarında başarısından gurur duyduklarını ifade etti.

Yargının Tarafsız ve Bağımsız Olması Şarttır

Adaletin devletin temeli olduğunu vurgulayan Tunç, adaletin toplumsal barışın teminatı olduğunu belirtti. Yargının tarafsız ve bağımsız olmasının hukuk devleti için şart olduğunu söyleyen Tunç, genç hukukçuların bu ilkeyi benimseyerek tarafsız ve bağımsız yargıda görev almalarının önemine değindi.

Mevzuatın Çağın İhtiyaçlarına Uygun Hale Getirilmesi

Tunç, Türkiye’nin son 22 yılda hukuk devleti ve demokrasinin standartlarının yükselmesi için önemli reformlara imza attığını belirterek, mevzuatın çağın ihtiyaçlarına uygun hale getirildiğini ifade etti. Yargı teşkilatının fiziki ve teknolojik imkanlarının artırıldığını da dile getiren Tunç, genç hukukçuların hukuk mesleklerine giriş sürecinde daha nitelikli hale gelmeleri için çaba harcadıklarını söyledi.

Mezunlara Tavsiyeler ve İlerlemeye Dair Vurgular

Mezunlara seslenen Tunç, ilk yılların zorluklarla geçebileceğini ancak sabır, güç ve mücadele ile başarının geleceğini belirtti. Tunç ayrıca Türkiye olarak adaletin ve hakkaniyetin yanında olduklarını vurgulayarak, genç hukukçuların haksızlığa karşı durmaları gerektiğini ve bu yolda başarılı olacaklarına inandığını ifade etti.

Rektör Güran’ın Mesajı ve Törenin Sonu

Törenin sonunda Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, mezunları kutlayarak onlara Hacettepe ruhunu yaşatmaları gerektiğini belirtti. Adalet Bakanı Tunç’un mezunları tebrik etmesi ve plaket vermesinin ardından tören, öğrencilerin kep atmasıyla sona erdi.

İlgili Yazılar