Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 70 Yaş, Yeni 60 Olabilir: Bilim İnsanlarından Çarpıcı Tespit!

70 Yaş, Yeni 60 Olabilir: Bilim İnsanlarından Çarpıcı Tespit!

Haber Haber -
16 0

Bilimsel Araştırma Sonuçları Göz Kamaştırıyor

Bilim insanları, günümüzde 70 yaşındaki insanların, önceki kuşaklara göre daha genç ve sağlıklı olduklarını ortaya koyan dikkat çekici bir çalışma gerçekleştirdi. İngiltere’de 60 yaş üstü 14.710 kişiden toplanan veriler incelenerek elde edilen sonuçlar, yaşlılığın artık eskisi gibi algılanmadığını gösteriyor.

70 Yeni 60 mı?

Araştırmacılar, fiziksel sağlık parametreleri olan yürüme hızı, uyku, nefes alma kapasitesi, kavrama kuvveti, işitme, görme ve denge gibi unsurların yanı sıra zihinsel sağlık konularını da değerlendirdi. Elde edilen veriler, günümüzde 70 yaşındaki bireylerin, geçmişteki daha genç yetişkinlerle benzer seviyede işlevselliğe sahip olduğunu ortaya koydu. Bu durum, yaşlılığın tanımının değiştiğini ve 70 yaşının artık yeni 60 olduğunu gösteriyor.

Sağlık Hizmetlerinin Etkisi

Araştırmacılar, daha iyi sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması, sağlık sorunlarıyla ilgili farkındalığın artması, sigara kullanımının azalması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yaygınlaşması ve çevresel koşulların iyileşmesinin, yaşlanma sürecini olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

Yaşlılık Algısında Değişim

İnsanların yaşlılık algısının değiştiğine dair bulgular, Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma ile de desteklenmiştir. Bu araştırmada da katılımcıların yaşlılık tanımı zaman içinde değişmiş ve insanların daha uzun yaşam beklentisi ve daha iyi sağlıkla birlikte belirli bir yaşın artık yaşlılık için uygun olmadığını düşündükleri belirtilmiştir.

İlgili Yazılar