Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Dünya Ekonomik Forumu, Enerji Dönüşüm Endeksi Raporunu Yayımladı

Dünya Ekonomik Forumu, Enerji Dönüşüm Endeksi Raporunu Yayımladı

Haber Haber -
26 0

Artan Belirsizlikler Temiz Enerji Dönüşümünü Yavaşlatıyor

Dünyadaki ekonomik dalgalanmalar, jeopolitik gerilimler ve artan belirsizlik, temiz enerji dönüşümünün hızında yavaşlamaya yol açtı.

ETI Puanları Rekor Seviyede Olsa da Hızda Yavaşlama Tespit Edildi

Raporda kullanılan ETI puanları geçen yıl rekor seviyeye ulaşmış olsa da, enerji dönüşümünün hızında ilk olarak 2022’de tespit edilen yavaşlama 2023’te daha da yoğunlaştı. 2021-2023 yıllarında küresel ETI puanlarındaki üç yıllık iyileşme, bir önceki üç yıllık dönemdeki yükselişten yaklaşık dört kat daha az oldu.

Avrupa Lider Konumda

Raporda kullanılan ETI sıralamasına göre, Avrupa enerji dönüşümünde bu yıl da liderliğini sürdürdü. İsveç ilk sırada yer alırken, Danimarka, Finlandiya, İsviçre ve Fransa bunu takip etti.

Türkiye 59. Sırada Yer Aldı

Türkiye, ETI sıralamasında 59’uncu sırada yer aldı. ETI skorlarındaki fark, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında daraldı. Enerji dönüşümünün ağırlık merkezi gelişmekte olan ülkelere kaysa da, temiz enerji yatırımları gelişmiş ekonomilerde ve Çin’de yoğunlaşmaya devam etti.

Enerji Dönüşümü İçin Kritik Kaldıraçlar

WEF Enerji Merkezi Başkanı Roberto Bocca, enerji dönüşümünün gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerde eşit şekilde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, “Enerji dönüşümü için üç temel kaldıraç üzerinde acilen harekete geçmemiz gerekiyor. Bunlar, emisyonları azaltmak için mevcut enerji sisteminde reform yapmak, temiz enerji çözümlerini geniş ölçekte uygulamak ve GSYH birimi başına enerji yoğunluğunu azaltmak” bilgisini paylaştı.

İlgili Yazılar