Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği’ne Yeni Kılavuz Taslağı

Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği’ne Yeni Kılavuz Taslağı

Haber Haber -
28 0

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden Yeni Adım

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği için yeni bir kılavuz taslağı oluşturdu. Taslak, gıda etiketlerinde, tanıtımlarında ve reklamlarında kullanılan beslenme beyanlarının tüketicileri doğru bir şekilde bilgilendirmeyi ve yanıltıcı ifadelerden kaçınmayı hedefliyor.

Doğru ve Anlaşılır Beslenme Beyanları

Yeni taslak, gıdaların etiketlerinde, tanıtımlarında ve reklamlarında kullanılan beslenme beyanlarının yanlış, yanıltıcı veya endişe verici olmamasını sağlıyor. Bu doğrultuda, beslenme beyanları ortalama tüketicinin kolayca anlayabileceği şekilde olmalıdır.

Özel Koşullar ve İzinler

Beslenme beyanı olarak değerlendirilen ticari marka veya özel isimler yalnızca ilgili koşulları karşıladığında kullanılabilecek. Benzer şekilde, görseller de ilgili beyanı karşılıyorsa ve tüketicide endişe yaratmıyorsa kullanılabilecek.

Eşdeğer ifadelerin kullanımı teşvik edilirken, vitamin, mineral ve lif gibi besin öğeleri için belirlenen beyan koşullarının yerine getirilmesi şart kılınıyor.

Karşılaştırmalı Beyanlar

Karşılaştırmalı beslenme beyanları yalnızca aynı kategorideki aynı adla ürünlere yönelik olacak. Enerji ve besin öğelerinde fark belirtilerek yapılan karşılaştırmalı beyanlar, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesine olanak tanıyacak.

Özel İfadeler ve Kısıtlamalar

Belirli beyanlar için kısıtlamalar getirilirken, özellikle “ilave şeker içermez/şeker ilavesiz” beyanı için özel şartlar belirlendi. Bu beyanı kullanmak için gıdada herhangi bir tatlandırıcı eklenmemesi gerekiyor.

Taslakta yer alan kuralların uygulanmasıyla, tüketicilerin beslenme konusunda daha doğru ve şeffaf bilgilere erişmesi sağlanacak.

İlgili Yazılar