Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarla Mücadelede Önemli Uyarılar

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarla Mücadelede Önemli Uyarılar

Haber Haber -
25 0

Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu Başkanı’ndan Çarpıcı Açıklamalar

Cinsel yolla geçen enfeksiyonların önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Osman Köse, korunmasız cinsel temasın bu enfeksiyonların en sık aktarıldığı yol olduğunu vurguladı. Enfeksiyonların 30’a yakın mikroorganizma ile ortaya çıkabileceğini belirten Prof. Dr. Köse, zamanında tanı ve tedavinin kalıcı hasarın önüne geçmede önemli olduğunu ve güncel tedavilerle yaşam süresinin uzayabileceğini ifade etti.

Bel Soğukluğu ve Diğer Enfeksiyonlardaki Artışlar

Prof. Dr. Osman Köse, son 3 yılda bel soğukluğunda %100 artış görüldüğünü belirtirken, genital siğil ve genital herpes gibi enfeksiyonların da sık görülenler arasında olduğunu söyledi. Özellikle sifiliz (frengi) ve bel soğukluğu gibi enfeksiyonların bildirimlerinde ciddi artışlar olduğunu dile getirdi.

Prezervatif Kullanımının Önemi

Prezervatif kullanımının cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yollarından biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köse, doğru ve düzenli prezervatif kullanımının cinsel sağlığı korumada önemli bir rol oynadığını belirtti. HIV/AIDS, klamidya, gonore, sifiliz gibi birçok enfeksiyona karşı etkili bir koruma sağlayan prezervatiflerin, doğru kullanıldığında %98 koruma sağladığını aktardı.

Erken Teşhis ve Tedavi İmkanları

Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların erken teşhisini sağlayan ve tedavi edilebilirliğini artıran testlerin büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Köse, kan testleri, idrar testleri, HIV testi, klamidya ve gonore testi, sifiliz, hepatit b ve hepatit c testleri gibi testlerin önemine dikkat çekti. Düzenli sağlık kontrolleri ve testlerin, enfeksiyonlarla mücadelede kritik bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar