Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte %5,7 Büyüdü

Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte %5,7 Büyüdü

Haber Haber -
25 0

İnşaat Sektörü Performansı Öne Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülke ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde (ocak-mart dönemi) yüzde 5,7 büyüdü. Büyümenin iktisadi faaliyet kollarına göre dağılımına bakıldığında inşaat sektörü performansıyla dikkat çekti.

İnşaat Sektörü, Son 6 Çeyrektir Pozitif Katkı Veriyor

Son 6 çeyrektir ülke ekonomisine pozitif katkı veren inşaat sektörü, bu yılın ilk çeyreğinde sergilediği yüzde 11,1’lik performansla ilk sırada yer aldı. Bu performans, son 26 çeyreğin yüksek büyüme hızı olarak kayıtlara geçti. 2017’nin üçüncü çeyreğinde ise inşaat sektörü yüzde 19,4 büyümüştü.

“Kentsel Dönüşüm Faaliyetleri Desteklenmeli”

Kamu Müteahhitleri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ali Adıgüzel, sektörün büyüme hızındaki temel etmenin Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ortaya çıkan konut ihtiyacı olduğunu belirtti. Adıgüzel, bu büyümeyi sürdürmek için özel sektörce yapılacak konut inşaatları ve kentsel dönüşüm faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Adıgüzel ayrıca, büyümenin devamı için enflasyon ve faiz oranlarının düşmesinin önemine işaret etti. İş gücü ödemelerinde de bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 108,4 artış yaşandığını belirtti.

İlgili Yazılar