Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Suudi Arabistan ve Rusya Öncülüğünde OPEC ve OPEC+ Ülkeleri Toplanıyor

Suudi Arabistan ve Rusya Öncülüğünde OPEC ve OPEC+ Ülkeleri Toplanıyor

Haber Haber -
20 0

Petrol Üreticisi Ülkeler Piyasa Koşullarını Değerlendirmek İçin Toplanıyor

Suudi Arabistan liderliğindeki 12 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, 2 Haziran’da video konferans yoluyla bir araya gelecek. Toplantıda, piyasa koşulları değerlendirilecek ve üretim politikaları gözden geçirilecek.

Üretim Kesintileri ve Fiyatlar

OPEC+ grubunun mevcut durumda günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi yaptığı hesaplanıyor. Piyasalar, üye ülkelerin gönüllü olarak uyguladığı 2,2 milyon varillik üretim kesintisinin yıl sonuna kadar uzatılıp uzatılmayacağı konusundaki kararı bekliyor. Arz kesintileri, ülkelerin petrol fiyatlarını istenilen seviyede tutma ve gelirlerini koruma amacını taşıyor.

Toplantının Beklentileri

Toplantının, ABD’deki güçlü arz ile Çin’deki zayıf talep görünümü gibi faktörlerin petrol fiyatlarını etkilemesi bekleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC’in raporlarına göre küresel petrol talebinde artış bekleniyor. Ancak, talep endişeleri ve OPEC dışı üretimdeki artışlar petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor.

Üretim Kapasitesi ve Gelecek Politikalar

Toplantıdan çıkacak kararda, üye ülkelerin üretim kapasitesine ilişkin fikir ayrılıkları ve gelecek yılın üretim politikaları belirleyici olacak. Ülkeler arasındaki görüş birliğinin az olması, üretim politikalarının belirlenmesini karmaşık hale getiriyor. Toplantıda alınacak kararların, petrol piyasasına tutarlı bir mesaj iletilmesi açısından önemi büyük.

İlgili Yazılar