Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bahçe hakkında öz bilgi bahçe aletleri nelerdir?

Bahçe hakkında öz bilgi bahçe aletleri nelerdir?

admin admin -
22 0

Bahçe nasıl düzenlenir? Bahçe aletleri nelerdir? Bahçe çeşitleri nelerdir? Sebze bahçesi, bağ bahçesi, meyve bahçesi,

www.hayatpedi.com 2 (3)

BAHÇE

Bahçe evimizin hem süsü, hem de gerek ruh, gerek beden bakımından bir sağlık kaynağıdır. Bahçemizdeki çiçekler parlak renkleriyle ruhumuzu açtığı gibi, onların bakımına verdiğimiz dakikalarda bizi ruhen dinlendirir. Bahçemizdeki bitkilerde havayı temizleyerek sağlığımıza büyük yardımda bulunurlar. Bugün hemen-hemen bütün büyük şehirlerde toprak kıymetlendiği için, eski bahçelerin yerine sırt sırta apartmanlar yükselmiştir.

hayatpedi bahçe

 

Birbirlerinden güneşi bu koca yapılarda yaşayanlar yeşilliklerden yoksundurlar. Manzaraları betonarme ve sefil durumdadırlar. Gerçekte ise insanlar tabiatın özü olan yeşilliğin aşığıdırlar. Bunun için, büyük şehirlerin dolaylarında, ekonomik zorlamaların yardımıyla, bahçeli evler kurulmuştur. Londra, New York gibi büyük şehirlerde yaşayanların çoğu bu şehirlerin dolaylarındaki bahçeli evlerde otururlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerimizde de iş ve çalışma yerlerinden uzakta büyük mahalleler halinde bahçeli evler kurulmuştur.

www.hayatpedi.com 2 (1)

Bahçe hakkındaki ilk bilgiler bize Doğudan gelmektedir. Bu merak, sonraları Avrupa’ ya da yayıldı, bir sanat halini aldı. Bugün bahçecilikte ün salan Avrupa ülkeleri vardır. Burada bahçe deyince üzerinde durulan ev bahçeleri ile bakımı şahıslara ait olan büyük bahçeler akla gelir.

www.hayatpedi.com 2 (2)

Bahçe cinsleri ve özellikleri

Renk-renk çiçekler, çeşit-çeşit meyve ağaçlarıyla, sebzelerle dolu bahçelerin yetiştirdikleri ürünlere, görünüşlerine, hazırlanışlarına göre ayrı özellikleri vardır. Genel olarak ev bahçeleri üçe ayrılır:

  1. Çiçek bahçesi
  2. Meyve bahçesi
  3. Sebze bahçesi

www.hayatpedi.com 2 (4)

Bundan başka bazı bahçelerde ayrı bir özelliği olan çimenlik, sebze bahçesinden daha geniş ölçüde olan bostan, üzüm yetiştirilen bağ da bulunur. Bütün bunlar bir evin bahçesi içinde bir arada olabileceği gibi ayrı da yapılabilir.

Çiçek meyve ve sebze bahçelerinin evin genel planı içindeki yerleri de önemlidir. Evin ön kısmında genel olarak içeriden bakılınca sokağı görebilmek için, görüş alanın çimenlikle, kısa boylu çiçeklerle örtülü olması gerekir. Bundan dolayı ön bahçede çiçeklere, bodur süs ağaçlarına ayrılır. Sebze bahçesi, meyve bahçesi, bağ, bostan daima evin arka tarafına yapılır. Bahçede limonluk da varsa, o da sabah güneşi gören kısma yerleştirilir.

BAHÇEDE KULLANIŞINAN BAŞLICA ALETLER

hayatpedi.com 1 (1)hayatpedi.com 1 (6)hayatpedi.com 1 (10)hayatpedi.com 1 (7)hayatpedi.com 1 (2)

Kürek                   Tırmık                  Küçük çapa             Çatal bel              Bahçe kovası

hayatpedi.com 1 (8)hayatpedi.com 1 (9)hayatpedi.com 1 (3)hayatpedi.com 1 (4)

 

Kova                 El çatalı                     Hortum                             Bahçe makası

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir