Zoonotik ve Vektörel Hastalık Bulaşıcı mı?

 

 

Zoonotik hastalığı günümüz şartlarında bulaşıcı hastalık denilince, hayvanlardan insanlara bulaşan pek çok hastalık arasında enfeksiyon kategorisinde değerlendirilir. Enfeksiyonlar arasında değerlendirilen ve zoonotik enfeksiyon olarak bilinen, halk arasındaki bu hastalıkla ilgili olarak günümüzde hayvanların insanı ısırmasıyla ya da farklı temaslar sebebiyle bulaşıcı olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda hastalık, kendi içinde de enfeksiyon olarak kategoriye girdiği için bulaşıcı enfeksiyonlar arasında da listelenen hastalıklardan biri olarak bilinmektedir.

 

Hayvanlardan doğrudan insana geçen pek çok hastalık arasında en yaygın şekilde bilinen sıtmadır. Sivrisineklerden insana taşıyıcı şekilde bulaştırmasıyla başlar. 15 gün içerisinde kuluçka süresi olan sıtmalar, genelde insanda yüksek ateş çıkartır. Benzer şekilde yüksek ateş, terleme ve halsizlik gibi durumların sonucunda ise ölüme kadar giden şekilde pek çok tehlikeli hastalık gibi sıtmada tehlikelidir.

 

Farklı bir zoonotik hastalık ise deli dana hastalığı olarak bilinir. Çoğu zaman sığırlardan insana geçen bu hastalıkta davranış ve hareket bozukluğu gözükür. Hayvandan hayvana olmaz ve bu durumda koyunlarda görülen et kemik unu, et ve kemik türleriyle beraber bu hastalık insana hayvanın etlerinin tüketilmesiyle beraber geçer. Bu nedenle tüketilen besinlerde dokuların, yiyecekler üzerinde etkisi de çok fazladır.

 

Sağlığınız için çok farklı sinek türlerinden tutun da kene gibi hayvanlara kadar temas etme alanlarınızın olduğu her türlü yerde bireysel olarak kendinizi korumayı bilmelisiniz. Bir başka vektörel hastalıkları olarak bilinen Kırım Kongo kanamalı ateşi ise kenelerin insan kanına karışmasıyla beraber oluşuyor. İnsanda titreme, kas ağrısı, halsizlik, öksürük, ateş ve benzer pek çok sorunu yaratan bu Kırım Kongo günümüz şartlarında ne yazık ki pek çok sağlık sorunları da yaratabilir.

 

Bu tip hastalıklarla uğraşmamak, sorunlarla baş etmemek adına yapacağınız bireysel temizlik ve bireysel hijyen her zaman önemlidir. Günümüz şartlarında evinizin temizliği, boya ve badana yaparken köy evlerinizde, ahır ve kömürlüklerde de kireç ile badana yapabilirsiniz. Pencerelerinizde sineklik takarak dışarıdan gelebilecek her türlü sinekten de kendinizi korumuş olabilirsiniz. Aynı şekilde de el temizliğinize dikkat ederek, herhangi bir insan kanı ya da hayvanla alakalı her şeyde eldiven takmadan temas etmeyiniz. Bu da yine hastalıkların bulaşıcılığını arttırarak vücudunuza girmesine neden olacaktır.

 

 

 

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN