Zombi Hapı Flakka Hakkında ve Belirtileri

Tüm dünyada etkisinin giderek arttığı ve gençler arasında kullanımı giderek yaygınlaşan “Flakka” isimli uyuşturucu madde, halk arasında “Zombi Hapı” diye biliniyor.

Gençler arasında hızlıca tüm dünyaya yayılan flakka isimli tehlikeli hap ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri eyaleti Florida’da ortaya çıkmıştır. daha sonra Brezilya gibi uyuşturucu maddelerin sıklıkla dolaştığı ülkelere yayılarak, gençler arasında hızlıca yayılmıştır.

Uyuşturucu pazarına yeni giren bu madde, diğer uyuşturucu maddeler gibi olmadığı paylaşılan görüntülerdende anlaşılıyor. Flakka esrar, bonzai veya eroin gibi sıklıkla duyduğumuz ve dünyanın heryerinde kullanılan uyuşturucu maddelerinden farklı olarak kullanan kişileri hırçınlaştırıyor.

İnternette paylaşılan görüntülerden veya videolardan da anlaşılacağı üzere kullanan bireylerin, etraftaki araçlara, insanlara, metroya, veya evlere saldırdıkları görülüyor. Bireylerin bu hareketlerinin beyne giden sinyale bağlı olarak hareket algılamasına ilişkin olabileceği üzerinde duruluyor.

Kullanan bireylerin beyni duruyor

Flakka isimli bu uyuşturucu madde, kaya tuzunun ufaltılmış haline benzer bir görüntüye sahiptir. Bu uyuşturucu maddenin bulunduğu ortamlardan bireylerin uzak durması gerekmektedir. Aksi halde içilmesi durumunda bireylerde saldırganlık görülüyor. Son günlerde gündeme oturan flakka isimli bu uyuşturucu madde, beynin durup yalnızca hareket algılamasına ilişkin çalıştığı söyleniyor.

Bu maddenin çıkış yeri olan Amerika’da bir otoparkta gerçekleşen olayda, içen bir bireyin minibüsün arka camına hızlıca çarptığı görüntüleri ortaya çıkmıştı. Arkasından gelen polis aracına da saldırarak hiçbir acı hissetmediği görülmüştü. Flakka isimli bu uyuşturucu madde, bireyleri saldırgan hale getirmekle birlikte, acıyıda bireylere hissettirmemektedir.

Son yıllarda sinema ve dizi sektöründe oldukça popüler olan hayali karakter zombiler, insanlara oldukça iyi bir şeymiş gibi tanıtılarak gençlerin ilgisini bir hayli çekmiştir. Bir çok genç zombilerin olduğu bir dünyada yaşamayı düşünmektedir. Bu da gençlerde saldırganlık duygusunun bu seneryolara aracılığıyla kazandırıldığını düşündürmektedir.

Flakka isimli bu uyuşturucu maddenin halk arasında zombi hapı olarak bilinmesi de bu seneryoların varlığını kullanarak gençlere olumlu olarak lanse edilmektedir. Böylece gençler zombi olmak isteyerek bu hapı kullanmaya heves edecekleri tahmin edilmektedir. Son günlerde ülkemizde varlığına rastlanan bu hap, önce İstanbul’un Bağcılar ilçesinde görülmüştür. Ardından havaalanı aracılığı ile ülkemize girişinde yakalanmıştır. Son olarakta Mersin’de yerde tuhaf hareketler yapan bir adamın flakka hapı kullandığı düşünülerek, bu haberin yanlış olduğu anlaşılmıştır.

Gençlerimizin bu tür uyuşturucu maddelerden uzak durması için devlet yetkililerinin sıkı bir mücadele etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uyuşturucu tüccarlarının yeni gelir kaynaklarından bir haline gelebilir. Flakka veya zombi hapı olarak bilinen bu hapın isminin bulunduğu eğlence, toplantı, bar veya doğum günü partilerinden uzak durulması gerekmektedir.

Sokakta parkta veya bahçelerde tuhaf davranışlar sergileyen ve internette dolaşan videolardaki gibi etrafa saldıran bireylerin görülmesi durumunda emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplere anında haber verilmelidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN