Yumuşak Doku Neden Oluşur?

 

 

Çeşitli aktivitelerin sonucunda meydana gelen rahatsızlıkların başında, hiç beklenmedik anda oluşabilecek bir yaralanma olarak yumuşak doku yaralanmaları bilinir. Birçok aktivitelerde kaslar ve bağlar kullanılırken yanlış veya ters bir hareket olarak sınıflandırılacak şekilde ani bir hareket sonucunda yumuşak dokuya zarar verebilirsiniz. Yumuşak doku hasarlarıyla ilgili olarak pek çok şey neden olmakta, pek çok şey çıktı olarak karşınıza sonucu getirebilmektedir. Dolayısıyla hem kendinizi hem de eklem bölgelerinize ait şekilde hareket kabiliyetinizi çok zorlamamanız en önemli aşamalardan biridir.

 

Günümüzde ağrı, şişme ya da morarma gibi sonuçların doğacağı şekilde yumuşak doku yaralanmalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların başında neden olduğuyla ilgili olarak da birçok aktivitelerinizden kaynaklı ani hareketler, çürük sorunları, burkulma ya da stres yaralanmaları ilk akla gelenlerdendir.

 

Stres kırığı olarak tanımlanan bu yumuşak doku yaralanmasıyla ilgili olarak bacak, ayak veya kalça bölgesinde alt ekstremitelerin ağırlık taşıyan kemiklerinde küçük çatlaklık oluşması durumlarıdır. Aşırı kullanımlarda, fiziksel aktivitelerde bu sorunlar meydana gelir ve genel olarak ilk tedavi olarak da bölgenin yüksek bir şekilde buz uygulaması, yüksek tutulması gibi durumlarıyla tanımlaması yapılır.

 

Benzer şekilde hem ilaç tedavisi hem de fiziksel tedavilerle beraber dinlenme, ilgili bölge için en etkili sonuçlardan biri olarak bilinir. Ayakkabı eklerinde de yine en iyi şekilde bölgenin hareketsizleşmemesi için hızlı bir şekilde tedavi desteği gerekli olduğu unutulmamalıdır. Eğer çatlaklık, kemikte ilerleyen dönemlerle kırığa dönüşürse bu durumda ameliyatın da gerekli olacağı bilinmelidir.

 

Ayak Bileği Burkulması Sorunu

 

Benzer şekilde kemikleri birbirine bağlayarak bu alanda lifli ve elastik bir doğuya sahip olarak bilinen ligamentler, doku bandı olarak bilinir. Bu bölgelerde de ayak bileği burkulması, ayak bileği bağlarından oluşan birden fazla normal hareket aralığının olması gibi durumlar sizlere ister istemez ağrılı bir yaralanma sorununu da beraberinde getirir.

 

Yine bu da yumuşak doku sorunlarından ve çeşitlerinden biri olarak hem hızlı bir şekilde buz konularak yumuşak doku tedavisi için morarmamasını sağlarsınız hem de hekime gözükerek uzman gözünden bir destek alacağınız durumu da kendinize en uygun şartlarda sağlamış olursunuz. Genelde dönem hareketlerinin olmasıyla beraber burkulma sorunları meydana gelmekte ve bu nedenle de uzun soluklu sorunlar yaşanabilmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN