Yök Tez

İnternet üzerinden erişime açık olan Yök tez merkezi tezlerin elektronik ortamda toplanıp düzenlenmesini ve öğrencilerin erişimine açılmasını sağlar. Bilime katkıda bulunmak amacıyla kullanılan bu platform ile ilgili esaslar belirlenirken Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği esas alınmıştır.

Merkez kapsamında tüm hizmetler internet üzerinden verilmektedir. Burada yer alan tezlerin tamamına erişebilmek için daha önce erişim izni verilmiş olması gerekir. Eğer tezin yayınlanması için izin verilmemişse bu durumda tezlere ait basılmış kopyalara ilgili üniversitelerin kütüphaneleri üzerinden ulaşmak mümkündür.

Tez merkezi üzerinden yükleme yapabilmek için üye girişi yapma zorunluluğu vardır. Bu amaçla e-devlet girişi yapılabilir. Bunun için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Eğer mevcut tez 2006 yılından öncesine aitse ve erişime kapalıysa bunun için tez yayımlama izin belgesi doldurulur ve tezin tamamına ulaşılabilir. Bunlar kullanıcı girişi ile mümkün olmaktadır. Platformun sorunsuz şekilde kullanılabilmesi için Mozilla Firefox ya da Google Chrome üzerinden oturum açılması tavsiye edilir.

Yök Tez Hakkında Merak Edilenler

Yök tez kullanımı basit olup buradan tez indirmek ya da platformda araştırma yapmak için üye girişi yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tez indirilmek istendiğinde herhangi bir ücret ödemeye de gerek yoktur.

Kullanıcılar e-devlet şifreleri ile sisteme girebilmektedir. Bunun için ekstra bir üyelik işlemi yapmaya ihtiyaç yoktur. Sistemde bulunan tezlere internetten erişim mümkündür ve bunlar fotokopi şeklinde dağıtılmamaktadır. Bu durum tezi yazan kişiler tarafından çoğaltılması ve yayımlanması için izin verildiği durumlarda da geçerlidir. İsteyen kullanıcılar ilerleyen zamanlarda tezlerini başkalarının erişimine kapatabilmektedir. Bunun için uygulamalar ilgili hükümler dikkate alınarak yapılır. Eğer sisteme tez yüklemesi yapılacaksa bunu daha kolay hale getirmek adına oluşturulan sunum dosyası okunarak yükleme işlemi sorunsuz şekilde tamamlanabilir.

Sponsor : Noter Onaylı Tercüme Bürosu

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN