Yeşil çay zayıflatır mı? Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil çay, “Camellia Sinensis” denilen bitkinin yapraklarından elde edilir.Son yıllarda oldukça popüler olan yeşil çayın insanın zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde büyük faydaları olduğu ispatlanmıştır. Yeşil çayda bulunan kafein iştahı azaltmakta ve kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Ancak unutulmaması gerekir ki, yüksek kalorili bir diyet programına eklenen yeşil çay sanılan etkiyi göstermeyecektir. Bunun nedeni, yağ yakıcı özellik taşımasına rağmen, yeşil çayın tek başına yeteri miktarda kalori yakmaya yetmeyeceğidir. Beslenme uzmanlarının bu konudaki tavsiyesi, egzersiz ile desteklenen sağlıklı bir diyet programının uygulanmasıdır. Bu programa eklenecek yeşil çay, sizin daha zayıf olmanıza destek olacaktır.

Yeşil Çayın Sağlığa Yararları

– Yeşil çay, ciltte meydana gelen hasarları onarmaktadır. Cilt kanserine karşı da koruyucu etkisi vardır.
– Tip 2 diyabetli olan hastalarda, kan şekerinin düşmesini sağlamaktadır.
– İçeriğindeki kafein sayesinde, zihninizin daha uyanık kalmasına yardımcı olur.
– Kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan yeşil çay, kalp sağlığınızın korunmasında da etkilidir.
– Hızlı şekilde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle, bir fincan yeşil çay, anksiyeteyi, obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıkların belirtilerini azaltmaktadır.
– Yeşil çayda bulunan florür, diş minelerinin güçlenmesini, daha güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.
– Yeşil çayda bulunan biyoaktif bileşenler sayesinde, kemiklerdeki mineral yoğunluğu artmakta ve kemikler daha güçlü hale gelerek, kırılma riski azalmaktadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN