Yeni kimlik kartı nasıl alınır?

Ülkemizin sosyal ihtiyaçlardan ötürü ve güvenlik açıklarından kaynaklı yeni çipli kimlik kartı uygulamasına geçiş yapması, vatandaşlardan bazılarının bazı konularda kısıtlı sürelerinin olması nedeniyle yeni kimlik kartına bir  an önce kavuşmayı arzulayan vatandaşlar, nüfus müdürlüklerine akın ediyor. 80 milyon vatandaşın kimliklerinin değişeceği anlamına gelen kimlik devrimi, yakın zamanda çeşitli sınavlara girecek olanları ve yurt dışına iş yada okul nedeniyle gidecek olan vatandaşları yakından ilgilendiriyor.

Çığ gibi büyüyen kimlik kartı nasıl alınır? Soruları

Yeni kimlik kartı nasıl alınır? Soruları henüz almamış olan vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni kimlik kartı nasıl alınır? Sorularının çığ gibi büyüdüğü ülkemizde bu konuya değinelim istedik.

Yanlış bilgilerle halkın gözü korkutuluyor

Bazı sosyal medya mecralarında ve çeşitli forumlarda, yeni kimlik kartı alan vatandaşların yanlış bilgiler aktardıkları tarafımızca incelendi. Bunun üzerine yeni kimlik kartı nasıl alınır sorularınızı en güncel ve en gerçek bilgilerle cevaplayıp sizleri aydınlatacağız.

Kimlik kartı almak için randevu almayı deneyin

Yapmanız gereken ilk işlem, ekimlikrandevu.nv.gov.tr nüfus genel müdürlüğünün tek ve gerçek hesabından, size en yakın nüfus müdürlüğüne gitmenizi istediğiniz tarihi seçerek randevunuzu alınız. Eğer randevu almak istediğiniz tarihte her hangi bir randevu kalmamışsa o zaman gideceğiniz tarihte sabah erken kalkıp, yeni kimlik kartı başvurusu için nüfus müdürlüğüne gitmeniz orada sıra almanız olacaktır.

Vatandaşların aniden yüklenmesi nedeniyle sıra konusunda sıkıntı yaşamamak için mutlaka erken gidiniz. Bunun içinde bir gün öncesinden belgelerinizi hazırda bulundurunuz.

Yeni kimlik kartı için gereken belgeler

Yeni kimlik kartı için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce hazırlamanız gereken tek önemli şey, yeni kimlik kartınızın ön yüzünde biri büyük biri küçük görünecek şekilde bastırılan biyometrik fotoğraftır. Biyometrik fotoğrafınızı çektirmek için size en yakın fotoğraf stüdyosuna gidip çektirebilirsiniz.

Biyometrik fotoğrafın fiyatı 10 TL ile 20 TL arasında 4-6 adet olarak değişmektedir. Fotoğraf dışında yanınızda bulundurmanız gereken belge ise eski nüfus cüzdanınız ve ya ehliyet pasaport gibi nüfus bilgilerinizin yazdığı fotoğraflı belgelerinizden bir tanesidir. Biyometrik fotoğrafınızı ve nüfus kimliği yerine de kullanılan belgenizi hazırladıktan sonra, kan grubunuzun yeni kimlik kartı üzerinde yazmasını istiyorsanız en yakın sağlık kuruluşundan kan grubunuzu öğrenin ve belgeleyin. Eğer kan grubunuz eski kimliğinizin üzerinde ve ehliyetinizin üzerinde yazıyorsa kan grubu için hastaneye gitmenize gerek yoktur.

Tekrar hatırlatmak gerekirse kan grubunuzu isteğe bağlı olarak yeni kimlik kartınızın üzerine yazdırıyorsunuz.

Saydığımız gereken evrakları tekrar toparlayacak olursak;

1 Adet biyometrik fotoğraf

Eski kimlik (Pasaport ve ehliyette olabilir)

Kan grubu belgesi (isteğe bağlıdır)

Yeni kimlik kartı ücreti 16 TL

Bu belgelerinizi hazırladıktan sonra randevu aldığınız nüfus müdürlüğüne ve ya almadıysanız size en yakın nüfus müdürlüğüne gidip sıraya girmeniz gerekecektir. Sıranız geldikten sonra kimlik kartı başvurularını alan ilgili memura, sizden istediği belgeleri uzatınız ve 16 TL olan yeni kimlik kartı müracaat bedelini hazırlayınız. Parmak izleriniz alındıktan sonra kimlik kartınızı onaylayan memur, size bir zarf verecektir. Bu zarf kimlik kartınız geldikten 24 sonra aktif olacaktır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN