Yaz alerjisi nasıl geçer?

Yaz alerjisi nasıl geçer?

Yaz alerjisinden muzdarip olan bireylerin, birkaç küçük önlem ile bu rahatsızlığı hafif geçirmeleri mümkün.

Yaz nezlesini çabuk atlatmak için yapılması gerekenler

Yaz mevsiminin güzel yanları kadar kötü yanları da var. Özellikle alerjik rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken bu dönem yapılması gerekenlerin yapılmasıyla daha rahat atlatılabilir. Bahar alerjisi, saman nezlesi, ya da yaz gribi olarak isimlendirilen alerjik rinit hastalığı, duyarlı kişilerin alerjenler ile temas etmesi sonucunda ortaya çıkar ve ortalama değerlendirildiğinde çok fazla kişiyi etkiler. Belirtiler burun iltihabı baş ağrısı şeklinde sıralanabilir. Sıralanan belirtileri gösteren bireylerde yaz alerjisi ya da yaz nezlesi hastalığı tanısı kesinleşebilir. Ve yaz alerjisi ile birlikte genellikle alerjik astım, konjonktivit ve deri hastalıkları da görülmektedir. Ya da bu hastalıklar yaz alerjisi ile birlikte gelişebilir.

Eğer burunda kaşıntı, akıntı, sürekli hapşırma, kuru öksürük, boğaz kaşıntısı ve tıkanıklık sorunlarını yaşıyorsanız alerjik rinit yani yaz alerjisi olmuş olabilirsiniz.

Yaz alerjisini tetikleyen faktörler:

Yaz alerjisini tetikleyen faktörler arasında öncelikle polenler gelir. Küf mantarları, yumurta, çilek, balık domates gibi gıdalar evlerde bulunan toz, evcil hayvanların (kedi köpek kuş gibi) tüyleri ve kimyasal maddeler yaz nezlesine sebep olabilmektedir.

Alerjik astımın tanısı nasıl konulur?

Alerjik astım olup olmadığınızı anlamak için genetik faktörler 1. planda değerlendirilir.

Alerjik astım bronşların aşırı duyarlılığı olması halinde gelişen bir hastalıktır çevrede bulunan alerjenlerin tetiklemesi ile alerjik astım ortaya çıkar.

Ev tozu, polen, evcil hayvanların kıl tüy ve yaratmış olduğu toz gibi birçok etken sayesinde alerjik astım ortaya çıkar.

Alerjik astımın tanısı ise laboratuvar testleri ile birlikte konulur.

Alerjik astımı olan bireylerde yaz alerjisi de çok sık görülür.

Yaz alerjisine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Yağlı balık, ceviz ve keten tohumu, dondurulmuş olarak saklanmış kış sebzeleri, portakal, biber, çilek, antibiyotik özelliği ile sarımsak, yüksek probiyotik değeri ile yoğurt, zerdeçal, magnezyum içeren gıdalar ( soya fasulyesi, avokado, balık, koyu yapraklı sebzeler)

Bu besinlerin tüketilmesi ve beslenme periyodunda düzenli olarak bulundurulması alerjik astım ve yaz nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hastalığına iyi gelmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN