Yağ yakmak mümkün mü?

Yağ Yakmak Mümkün mü?

Bu sorunun bütün diyetisyenler, doktorlar ve kilo vermiş kişilerce verilmiş tek bir yanıtı vardır ki bu da evet, mümkündür şeklindedir.

Sosyal medyada bir olayın öncesi ve sonrasını gösteren fotoğrafların pek çoğu kilo vermiş insanları gösteriyor. Sonrasını gösteren kısma özenle baktığımız bu görüntüler, bölgesel zayıflama konusundan öte, kilo vermeyi başarmış kişileri anlatır. Yani onlar vücutlarındaki aşırı yağı yakmayı başarmışlardır. Üstelik bunu bölgesel zayıflama olarak adlandırılan sözde kısmi incelme ile falan değil, bir bütün olarak yapmışlardır. Vücutları genel olarak zayıflamıştır, göbekleri yok olmuş, belleri incelmiş, basen kısımları erimiştir. Bu fotoğraflar bölgesel zayıflama konusunun vücut açısından geçerli olmadığını da anlatmaktadır.

Aynı zamanda sağlıklı zayıflamayı başarmış bu kişiler kas kaybı gibi bir sorunu da yaşamamışlardır. Çünkü sağlıklı bir diyet programı yağ yakmayı hedefler, kasların gücü yerinde kalmalıdır. Hatta kaslarınız sizin yağ yakma makinenizdir.

Bölgesel zayıflama gibi zaman kaybettirici öğütleri bir kenara bırakarak yağ yakma ve bir adım fazlası, “vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlama” konusunda vazgeçilmez kuralları bir kez daha hatırlayabiliriz;

  • Öncelikle tartılara fazla kafanızı takmayın. Klasik tartılar size ne kadar kasınız, ne kadar yağınız olduğunu söylemez. Yaptığını iddia eden digital tartılara da güvenmeyin, bu sonuçları ancak tahliller sonucu öğrenebilirsiniz. Yağ miktarını ölçen tartı bölgesel zayıflama gibi gerçekliği olmayan bir iddiadır.
  • Genelde kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanı kapsarlar ama yağlardan iki kat daha ağırdırlar. Kaslar vücudumuzda sert ve sıkı dururlar, yağlar ise sarkarlar. Sizin göbek kısmınıza bakıp moralinizi bozan, bölgesel zayıflama ile inceltemeyeceğiniz parçalar yağ katmanlarıdır.
  • Öğün atlamak özellikle kahvaltı yapmamak sizi asla zayıflatmaz, yağlarınızı eritmez. Kahvaltı yapmak vücut denilen makinenin çalışması için kontak anahtarıdır. Önemli olan lifli besinlerle yapılan, size yardımcı olacak bir kahvaltıdır.
  • Kalori hesaplarıyla da fazla uğraşmayın. 1200 kalorinin altına düşmemeyi hatırlamak yeter. Daha az kalori almak vücudu açlığa karşı korunma moduna sokar. Bu metabolizma hızının yavaşlaması ve yağ yakmanın durmasıdır. Bölgesel zayıflama bu süreçte söz konusu değildir. Şok diyetler de bölgesel zayıflama gibi yararsız ve vücudu boşuna hırpalayan bir konudur.
  • Yağ hücreleri hakkında bilgi sahibi olmak, bölgesel zayıflama sözünden daha çok işe yarayabilir. Vücudumuzda yaklaşık 50 milyon yağ hücresi vardır. Obez yapılarda bu hücrelerin sayısı 100 milyara çıkıyor, çünkü bebek hücre oluşumu artıyor. Yağ hücreleri enerji depolama tanklarıdır. Fakat bölgesel zayıflama ile erimezler.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN