Varlık fonu nedir?

Türkiye Varlık Fonu, 2016 tarihi itibari ile düzenlenmiş olan ve profesyonel yönetim ilkelerine göre yönetilecek olan özel hukuk hükümlerine tabi olan kurumların bütününü tanımlar. Ülkenin stratejik varlıklarının geliştirilebilmesi, değerlerin arttırılması, öncelikli yatırımlar için kaynak sağlanması açısından kurulmuş olan varlık fonu, ekonomik istikrarın devam etmesine yardımcı olur. Mevcut olan kamu varlığına değer katılarak gelecek nesiller için güçlü bir fon kaynağının oluşturulması amacını taşıyan varlık fonunun ana faaliyet konusu; piyasalarda araç çeşitliliğini arttırmaktır.

Türkiye Varlık Fonunun Kaynakları


Özelleştirme kapsamında yer alan ve Özelleştirme Yüksek Kurumu tarafından TVF devrine karar vermiş olan varlık fonu, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Varlık fonunun arkasında yer alan şirketler gizli tutulmakla beraber, varlık fonunun üyeleri arasında yer alan isimler bellidir. Bu isimlere bakıldığı zaman; Himmet Karadağ, Yiğit Bulut, Oral Erdoğan ve Kerem Alkin’in yönetim kurulunda olduğu görülebilir. Bu isimlerin bağlı bulundukları şirketlerin de varlık fonu içerisinde söz sahibi oldukları bilinir. Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Mehmet Bostan tarafından yapılmaktadır.

Türkiye Varlık Fonu Amacı

Başbakanlığa bağlı olarak, ana faaliyet konusunun çeşitli fonların kurulması üzerine açılmış olan Türkiye Varlık Fonu, sermaye piyasaları içerisinde araç çeşitliliğinin artması ve derinliğe katkı sağlanması amacı ile faaliyete geçirilmiştir. Yurtiçinde kamuya ait olan varlıkların ekonomiye kazandırılması, dış kaynak teminatının yapılması, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlara iştirak edilmesi adına Türkiye Varlık Fonu maddi açıdan yardımcı olur. Bu fona bağlı olan alt fonların kurulması ve yönetilmesi için Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştur. Katılım finansmanına uygun olan varlıkların geliştirilmesi için gerekli işlemleri yapan varlık fonu, Bakanlar Kurulu kararı ile 2016 senesinde faaliyete geçmiştir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN