Üsküdar Devlet Hastanesi yıkılacak

Üsküdar Devlet Hastanesi’nin yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi. Yeni hastane inşaatı için hazırlanan imar planları İBB Meclisi’nde oyçokluğu ile kabul edildi. İBB Planlama Müdürlüğü, plan ile parseldeki “sağlık tesisi alanı” ve “park” alanının azaltılıp, belediye hizmet alanı ve sosyal tesis fonksiyonunun arttırıldığına dikkat çekerek eleştirdi. 

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Üsküdar Devlet Hastanesi’nin yıkılıp yeniden yapılacağını ancak alanda uygulamanın dayanağı olacak alt ölçekli imar planının bulunmadığını belirterek 1/1000’lik imar planı değişikliği hazırlanmasını istedi. Talep doğrultusunda Üsküdar Belediyesi’nin geçtiğimiz haziran ayında hazırladığı plan, onay için İBB Meclisi’ne gönderildi. Plan değişikliği, AKP-MHP grubunun oyları CHP-İYİ Parti grubunun muhalefeti ile kabul edildi.

PLANDA NE DEĞİŞTİ?

Yaklaşık 64 bin metrekarelik hazineye ait parselin 58 bin metrekarelik kısmı için ilçe belediyesinin hazırladığı plan değişikliği ile “sağlık tesisi alanı” olarak işaretli bölümün bir kısmı “belediye hizmet alanı-sosyal kültürel merkez” olarak işaretlendi. Mevcut park alanının bir kısmı da “sağlık tesisi ve sosyal tesis alanı-rehabilitasyon ve bakım merkezi” fonksiyonuna alındı. Plan değişikliği ile yeni bir yol düzenlemesi de yapıldı. Kurul kararı doğrultusunda Üsküdar Fikir Sanat Merkezi Burhan Felek Bey Köşkü ve Tebessüm Kafe plana “tescilli bina” olarak işlendi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN