Ülser Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Günlük yaşantımızda başımıza sık gelen hastalıklardan birisi de ülserdir. Hemen hemen her insan da görülür. Mide ülseri; mide zarında meydana gelen her an tahriş olmaya müsait iltihaplı yaralardır. Bu hastalıktan korunmak için ilk olarak yediğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Peki iyi gelen yiyecekler nelerdir, ona bakalım:

Lifli Besinler: Lifli gıdalar mide ülseri için adeta bir şifa kaynağıdır. Ülser yaralarının tahriş olmasını engelleyerek korur. Bu yiyeceklere örnek verirsek; tam tahıllılar (yulaf ezmesi, yulaf kepeği… ), meyve olarak (armut, portakal, mandalina…), sebze olarak (brokoli ,havuçtur..). Bu besinleri tükettiğimiz zaman vücudumuz ülsere karşı kendini dirençli hale getirir.

K Vitamini: Ülser için vücuda bir vitamin alınacak ise akla gelen isim K vitamini olmalıdır. K vitamini mide zarını onararak yaraların yok olmasını sağlar. Aynı zamanda ise yaraların kanama özelliğini de durdurarak yarayı tedavi eder. K vitamini zengin olan yiyeceklerimiz çavdar unu, lahana, ıspanak, avakado gibi besinlerdir.

Flavonoidler: Flavonoid bitkisel kökenli bileşik demektir. Özelliği ise; iltihabı azaltır, hücrenin hasarını önler. Besinin dışı ne kadar renkli ise içerisinde o kadar flavonoid taşıyor demektir. Halk arasında fazla bilinmese de en çok kullandığımız besinlerde görülür. Bunlar; sarımsak, soğan ve elmadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN