Ukrayna Savunma Bakanlığı

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşa dair başkent Kiev’de açıklamalarda bulundu.

Savaşın 2 hafta sürdüğüne dikkati çeken Reznikov, “Dünyada kimse dimdik ayakta duracağımıza, özellikle de bu kadar zaman dayanacağımıza inanmadı. Biz durmuyoruz, aksine artık saldırıyoruz. Düşmanın planları bozuldu. Tüm dünya bunu görüyor.” dedi.

Reznikov, Rus ordusunun “büyük kayıplar yaşadığını” ve bu nedenle okul ve hastanelere saldırdığını belirterek, “Düşman, sivilleri, kadınları ve çocukları rehin alıyor ve öldürüyor. Rus işgalcileri, çatışmalarda ölen askerlerimizden daha sivil öldürdü. Bunu sadece Ukrayna’nın değil, tüm dünyanın görmesini istiyorum.” diye konuştu.

Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi için girişimlerde bulunduklarını dile getiren Reznikov, vatandaşlara orduya katılma çağrısında bulundu.

Reznikov, “100 binden fazla Ukrayna vatandaşı, orduya katıldı. 200 binin üzerinde vatandaşımız, ülkemizi korumak için Avrupa’dan döndü. Bunların arasında yabancı uyruklu gönüllüler de var.” dedi.

Rusya ile savaşı kazanacaklarını vurgulayan Reznikov, “Rusya’yı sayıyla değil, kaliteyle yeneceğiz. Ülke ekonomisi çalışınca ve savunma için gerekli imkanlar yaratınca ancak savaşı kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

YORUM YAZIN