Ukrayna savaşında 15. gün

Kiev’in kuzeybatısında çatışmalar sürerken Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol, Rus ordusu tarafından kuşatıldı ve yoğun bombardımana tutuluyor. Güney bölgelerde ilerleme kaydeden Rus ordusunun, kuzey ve doğu bölgelerde aynı başarıyı gösteremediği yorumları yapılıyor.

Kiev’i hızlı bir şekilde kontrolü altına alamayan Rus ordusunun daha yıkıcı saldırılar düzenleyerek taktik değiştirdiği belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Belarus’tan Ukrayna topraklarına giren ve başkent Kiev’in kuzeyinde çeşitli nedenlerle yavaşlayan Rus güçlerinin gün içinde şehrin 15 kilometre yakınına kadar geldiğini açıkladı.

Bir grup gazeteciye Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan üst düzey Pentagon yetkilisi, “Kiev’in kuzeydoğusundan yaklaşan Rus kuvvetlerin ilerleyebildiklerini değerlendiriyoruz. Halen Gostomel yakınlarındalar ancak Kiev’e 5 kilometre daha yaklaştılar” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus ordusuyla savaşın devam ettiği kentlerinden son iki günde yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Sumi, Trostyanets, Krasnopillya, İrpin, Buça, Hostomel, İzyum kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirten Zelenskiy, “Gün içinde 40 binden fazla kişi, iki gün içinde ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik.” dedi.

Bölgelere insani yardım yaptıklarını dile getiren Zelenski, Mariupol ile Volnovaha şehirlerinin tamamıyla bloke edildiğini söyledi.

Zelenskiy, “Rus askeri birliklerinin ateş etmeye devam etmesine rağmen, Mariupol’a gıda ve ilaç dolu kamyonlardan oluşan bir konvoy gönderme talimatı verdim. Ancak işgalciler, Mariupol sakinleri için hayati öneme sahip koridora tanklarla ateş etti ve bunu bile bile yaptı. Bu bir terördür.” diye konuştu.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 200 binden fazla Ukrayna vatandaşının, ülkesini korumak için Avrupa’dan döndüğünü bildirdi.

Reznikov, “100 binden fazla Ukrayna vatandaşı, orduya katıldı. 200 bin üzerinde vatandaşımız, ülkemizi korumak için Avrupa’dan döndü. Bunların arasında yabancı uyruklu gönüllüler de var.” dedi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, Rus ordusu tarafından kuşatılan Mariupol kentinden sivillerin tahliye edilemediğini açıkladı.

Vereşuk, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna kentlerinde oluşturulan insani yardım koridorlarından son 2 günde gerçekleştirilen tahliyelerle ilgili bilgi verdi.

Sumi bölgesinde Poltava yönünde 60 bin sivilin tahliye edildiğini bildiren Vereşuk, İzyum’dan yaklaşık 3 bin sivilin güvenli bölgelere ulaştırıldığını kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Ekonomi Danışmanı Oleg Ustenko, Rusya ile savaş nedeniyle 100 milyar dolar değerinde kayıplarının olduğunu bildirdi.

Ustenko, başkent Kiev’de yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki işletmelerin yüzde 50’sinin savaş nedeniyle çalışmadığını belirtti.

Geri kalan işletmelerin zorluklar içinde faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Ustenko, “Rusya’nın ülkemize saldırmasından dolayı kayıplarımız 100 milyar dolar değerinde. Bu, ülkenin Gayrisafi Yurtiçi Hasılasını (GSYH) yarısıdır” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’da imha edilen askeri altyapı tesisi sayısının 3 bine yaklaştığını açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, başkent Moskova’da Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirten Konaşenkov, 8 yerleşim biriminin kontrol altına alındığını söyledi.

Uluslararı Atom Enerisi Ajansı’ndan yapılan açıklmada ise Çernobil ve Zaporijya tesisleriyle iletişimin zayıfladığı belirtilerek, “Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliği konusunda endişelerimiz artıyor” denildi.

Rus ordusunun, Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki doğum ve çocuk hastanesine hava saldırısı düzenlediğini yalanlayan Konaşenkov, bunun Ukrayna tarafınca “kurgulanmış provokasyon” olduğunu iddia etti.

Söz konusu hastanenin, karargaha çevrildiğini savunan Konaşenkov, Mariupol’deki hastanenin şubat sonu itibarıyla çalışmadığını ifade etti.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Mariupol’deki hastaneye yönelik hava saldırısında 1’i çocuk 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 kişinin yaralandığını bildirdi.

Zelenskiy, Rusya’da olayla ilgili “yalan propaganda” yapıldığını belirtti.

Rusya son olarak, Ukrayna’nın Mariupol’de çocuk hastanesinin bombalanmasına yönelik iddialarının yalan haber olduğunu bildirdi.

Zelenski ayırca, ülkesinde savaş döneminde sivillerin silah kullanmasına izin veren yasayı imzaladı.

Yasa, Ukrayna’da savaş döneminde sivillere silah ve mühimmatın dağıtılması ve iade edilmesini düzenliyor.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayanları da kapsayan yasaya göre siviller, Ukrayna’ya yönelik saldırgan eylemlerde bulunanlara karşı silah kullanımından sorumlu tutulmayacak.

Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy, savaşın başlamasının ardından başkent Kiev’de gönüllülere 25 binden fazla silah ve 10 milyon mühimmat dağıtıldığını açıklamıştı.

Etiketler

YORUM YAZIN