Uber Nedir? Uber Sistemi nasıl çalışır?

Uber dünyada bir çok ülkede olduğu gibi ülkemize de girmiş olan bir taksi uygulamasıdır. Uber’in mantığını açıklamak gerekirse Uber için taksicilerden oluşan bir platformdur. Mobil uygulamadır.

Uber nedir? Diye soracak olursanız kısaca özetlemek gerekirse Uber Amerika Birleşik Devletleri’nde ve bazı Avrupa ülkelerinde de kullanılan bir çeşit taksi aracıdır. Uber ile taksi çağırmak isterseniz uygulamayı indirip bölgenizi seçerek, Uber’e kayıtlı taksicilerin CV’sini ve fotoğraflarını görebilirsiniz. Böylece güvenilir bir yolculuğun keyfini çıkartabileceğiniz bir araçtır.

Gündemde epey konu olan Uber, aslında müşterileri ilgilendirmeyen bir tartışmaya konu oluyor. Uber’e kayıtlı olan taksiciler ile kayıtlı olmayan taksiciler arasında çıkan bir sorundur. Kayıtlı olmayan taksicilerin şikayeti ise haksız kazanca yol açtığı yönündedir. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde şikayette bulunulduğu için yetkili Bakanlık Uber hakkında soruşturma başlatmıştı.

Uber sistemi taksi ile sık sık seyahat etmekte olan bireyler için oldukça başarılı bir uygulamadır. Nedeniyse Uber ile nerede olursanız olun bir taksiyi anında çağırarak ister araçta parasını ödeyebiliyor ister Uber uygulamasından parasını ödeyebiliyorsunuz. Bu nedenle çağımızın gereği olması gereken bir uygulamadır.

Türkiye’de adapte olamayan esnaflar malesefki kötülüyorlar bu nedenle uygulama hakkında kötü düşünülmesi yersizdir. Başka bir örnek vermek gerekirse otelcilikte heyecan yaratan Booking, üye olmayan adapte olmayan otelcilerin şikayeti üzerine ülkemize kapatıldı. Halbuki booking gibi bir çok otel firması internet üzerinden satış gerçekleştirebilmektedir. Bu tip platformlar vatandaşların hayatını kolaylaştırmaktadır. Esnaf ile muattap ettirmeden herhangi bir kavgayı ve tartışmanın önüne geçmektedir.

Uber deneyimi yaşayabilmek için Play Store uygulamanızdan hemen Uber yazarak indirebilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN