TÜRKONFED: Doğalgaz zamları üretimi, ihracatı, enflasyonu vuracak

TÜRKONFED yazılı bir açıklama ile sanayiye yapılan yüzde 48,4’lük doğalgaz zammını eleştirdi. Üretim maliyetlerini artıracak bu zammın satış fiyatlarını da artırarak enflasyonu olumsuz etkileyeceğine vurgu yapılan açıklamada, “İşletmelerimizin üzerindeki enerji maliyeti baskısı azaltılmalı” talebinde bulunuldu. 

Kasım itibarıyla sanayiye yapılan yüzde 48,4’lük doğalgaz zammına bir tepki de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği’nden (TÜGİAD) sonra Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’ndan (TÜRKONFED) geldi.

TÜRKONFED’den yapılan yazılı açıklamada, son doğalgaz zammının üretim maliyetlerini, ihracatı ve enflasyonu olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Özellikle doğalgazda yaşanan son fiyat artışının sadece sanayi ve elektrik üretim odaklı olması, Türk sanayisi ve KOBİ’lerinin omuzlarına ilave yük bindirmekte, halihazırda yaşanmakta olan ham madde tedariki, emtia artışları ve navlun krizi ile beraber ele alındığında büyük zorluk oluşturmaktadır” denildi.

TÜRKONFED, “İşletmelerimizin üzerindeki enerji maliyeti baskısı azaltılmalı” talebinde bulundu.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN