Türkiye’de En Çok Enerji Üreten 5 Şehir

Enerji üretimi arz talep dengesi üzerine kurulur. Enerji üretim ve tüketimini belirleyen en önemli kriterlerin başında nüfus yoğunluğu, o yerin enerji üretim potansiyeli ve sanayidir. Şehirlerin enerji ihtiyacı EPDK tarafından belirlenir ve o şehir için en yakın enerji üretim tesisinden en uygun fiyata tahsis edilir. Ama her enerji santralinin maksimum üreteceği enerji kapasitesi belirlidir. Buna tesisin kurulu gücü denir. Bu da en fazla enerjiyi hangi santral üretir sorusun cevabı ve bu santrallerin yoğunluğunun olduğu şehirler en fazla enerji üreten şehirler olarak geçecektir. Şimdi bakalım en fazla kurulu güce sahip olan şehirler hangisiymiş, işte listemiz.

1) İzmir (4.403 MW)

Hem nüfus olarak hem de sanayi olarak en büyük şehirlerimizden olan İzmir bu alanda listemizin ilk sırasında.

2) Kahramanmaraş (4.264 MW)

Hem hidroelektrik santraller olsun hem rüzgar, hem termik, hem de güneş potansiyeli açısından en büyük şehirlerimizden biridir ve tesis kurulumu açısından oldukça zengindir.

3) Adana (3.741 MW)

Sanayi olarak çok gelişmiş olan illerimizin başında gelen Adana bu listede 3. Sırada.

4) Şanlıurfa (3.431 MW)

Müthiş bir güneş enerji potansiyeli olan bu ilimiz ilerleyen günlerde listenin üst sıralarına doğru tırmanacaktır. Ayrıca Atatürk barajına olan yakınlığı da bu şehrin enerji üretimine büyük katkı sağlayacaktır.

5) Zonguldak (3.336 MW)

Türkiye’deki en büyük kömür rezervlerine sahip olan şehrimizde, enerji üretimi termik santraller aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN