Türk Tarihindeki En Önemli 5 İsim

Türk tarihine baktığımızda Türklerin çok geniş coğrafyalara yayıldığını ve insanlık tarihinde birçok medeniyeti ve kültürü etkilediğini görürüz. Tarihte derin izler bırakanadlarından gururla bahsettiğimiz beş büyük Türkliderini sizinle paylaşmak istiyorum.

Metehan

Orta Asya’daki bütün Türk boylarını toplayarak birlik ve beraberlik bilincini aşılamıştır. Dünyada ilk düzenli orduyu kuran Meta Han zamanında Hun İmparatorluğu en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Atilla

Avrupa’yı yerle bir eden Doğu Roma İmparatorluğunun yıkılmasında başrol oynayan Atilla son derece korkusuz bir liderdi. Onu Avrupalıların “barbar”, Romalıların “Tanrı’nın kırbacı’ diye adlandırmasının nedeni aşikardı. Aslında cömert, iyiliksever ve açık fikirli olan Atilla gerektiğinde acımasızlaşarak adaletin keskin kılıcı olmuştur.

Fatihi Sultan Mehmet

Müthiş bir komutan ve idareci olan Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederek bin yıllık Bizans’ı tarihin tozlu sayfalarına kaldırmış, bir çağ kapatıp bir çağ açmıştır. Bilime ve sanata büyük önem veren Sultan Mehmet’in kendisi de ciddibir bilgi birikimine sahiptive yediyabancı dil bilirdi.

Kanuni Sultan Süleyman

Avrupalıların “Muhteşem Süleyman” lakabını verdikleri Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı hanedanları içinde en uzun süre tahtta kalan ve üç kıtaya hükmeden padişah olarak tarihe geçmiştir. Bu dönemde Osmanlı Devleti tarihinin en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk

Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri dehası ve lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilkcumhurbaşkanımızdır. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak ve yenidünya düzeninde yer almak için önemli hamleler yapmıştır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN