Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Günümüzde kilo vermeye yardımcı olmak için kullanılan cerrahi işlemlerden biri de tüp mide ameliyatı operasyonudur. Bu operasyon mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir.

Kişilerde midede gıda alımını sınırlamak için kullanılan ve kilo vermede ilk adım olarak tercih edilen mide küçültme ameliyatı midede gıda alımının küçük ama azaltılmış olmasına neden olur.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı için karar verirken dikkat edilmesi gereken sağlık kriterleri vardır.  Özellikle yetişkin ve gerekli kilo şartlarını taşıyan 18- 65 yaşındakiler ve obezite indeksi 40’ın üzerinde olan ciddi obez hastalar için uygundur. 

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide küçülmesi, etkili olduğu gösterilen ve çok az riski olan, yaygın olarak kullanılan bir tüp mide ameliyatıdır. Mide küçültme ameliyatı günümüzde bir diğer adı da mide baypası olarak bilinir. Ancak gastrik bypass ameliyatı sadece belirli durumlar için geçerlidir.  

Gastrik bypass yöntemini tercih eden hastalar genellikle obezite indeksi yüksek, tip 2 diyabetli ve geleneksel şekilde insülin kullanan hastalardır.  Mide küçültme ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı geçirmiş ve tekrar kilo almaya başlayan hastalarda da mide baypas ameliyatı tamamlayıcı ameliyat olarak kullanılabilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Özellikle operasyondan sonra alınan verilerde tüp mide ameliyatı geçiren hastaların ameliyattan sonraki 5 yıl içinde fazla kilolarının yaklaşık %60’ını kaybettiği gözlemlenmiştir. Bu ameliyat mide baypas ameliyatına göre besin emiliminde daha az bozulmaya neden olduğundan, tüp mide ameliyatından sonra sürekli vitamin ve mineral temini kesinlikle gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Günümüzde isteyen ve kilo sorunu yaşayan 18-65 yaşını doldurmuş   kişiler ameliyat olabilir. Yaş sınırı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından çeşitli araştırmalara dayanarak belirlenmiştir. 65 yaşından sonra kişinin metabolik hastalığı arttığı için tüp mide ameliyatı daha tehlikeli olabilir.

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Mide ameliyatı sonrası ilk 10-14 gün içinde tamamen sıvı halde beslenilmesi sıvı beslenme sürecinin arkasından hastanın sıhhatli beslenme ve ömür tarzını benimsemesi için metabolizma ve endokrinoloji uzmanı doktorlarla beraber kendisine hususi hazırlanacak rejim programına uyması önerilir ve takip sistemi başlar.

Ayrıca vücudu sıvısız bırakmamak önemlidir.  Bunun için günde minimum 6-8 bardak su tüketilmelidir. Ayrıca gıda, vitamin ve mineral takviyeleri düzenli olarak kullanılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı obez sorunu için isteyen herkese uygulanan metabolik cerrahi yöntemidir. Bu yöntemin amacı hacim olarak midenin hacmini küçültmeyi sağlamadır.  Laparoskopik cerrahi sırasında midenin %80’i zımbalarla çıkarılır ve yemek borusu kadar geniş bir bölüm bırakılır. Midenin geride bırakılan şeklinden dolayı tüp mide, mide küçültme veya mide küçültme olarak da bilinir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemlerden en çok tercih edileni tüp mide ameliyatıdır. Midenin yaklaşık %80’inin cerrahi olarak kesilip çıkarılmasını içeren tüp mide ameliyatı kalıcı bir çözümdür ancak günlük hayatınıza hızlı bir şekilde dönmenizi sağladığı için de çekicidir. Midenin çoğu çıkarıldığı ve mide hacmi küçüldüğü için kişi daha az yiyerek tokluk hissedebilir.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.  Tüp mide ameliyatı genellikle bir kapatma veya laparoskopik yöntemle yapılır. Cerrah ve hastaya bağlı olarak bu işlem tek delik, 45 delik veya robot kullanılarak yapılabilir.

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı olmak üzere iki farklı teknik vardır. En sık kullanılan teknik mide kılıfı rezeksiyonudur. Mide muz şeklindedir ve doğrudan sindirim sistemine bağlıdır. Bu mide kapasitesini azaltır ve gıda alımını azaltır.

Hastanın bu ameliyat için belirli şartları sağlaması önemlidir. Kontrolsüz tip 2 diyabet, yüksek BMI ve insülin kullanımı için tercih edilen ilk ameliyat gastrik bypasstır.

Mide Küçültme Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Bu operasyon obezite indeksi 35 yaş ve üzeri ve 18 ve 65 yaş ve üzeri kişiler bu ameliyatı yaptırabilie.  Mide küçültme ameliyatı olmak isteyen 18 yaş altı kişilere genel vücut taraması yapılır. Obezite indeksinin yüksek olması ve şeker hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle ameliyat mümkündür.  

Mide Küçültme Ameliyatı Süresi Nedir?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yapıldığından açık ameliyata göre daha az risklidir ve ameliyat süresini kısaltır. Tüp mide ameliyatına hazırlık ortalama 20 dakika, ameliyat ise ortalama 60-70 dakika sürer.


Öncelikle tüp mide ameliyatının bir tıp uzmanı ve diyetisyen kontrolünde kişinin metabolik durumu ve hastalığına göre planlanması gerektiğini bilmek gerekir. Tüp mide ameliyatı estetik nedenlerle zayıflama ameliyatı değildir ve bazı şartların ameliyat için uygun olması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı fiyatının büyük ölçüde değişkenlik göstermesinin nedenleri çok çeşitlidir. Bu tip obezite ameliyatını yapan doktorların deneyimi, eğitim düzeyleri, obezite cerrahisi ekibinde çalışan kişi sayısı, ameliyatın yapıldığı hastanenin durumu önemlidir.

Aynı zamanda tüp mide ameliyatı için kullanılan materyaller, beslenme uzmanları ve psikologlar tarafından takibi gibi temel unsurların varlığı gibi çeşitli faktörler.

Etiketler

YORUM YAZIN