Tescil İşlemleri Noterler Birliğinde Olacak

Resmi gazetede yayınlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Noterler Birliği altında takibe alınacak. Emniyet Genel Müdürlüğü araç tescil işlemlerini yürütecek.

Yeni KHK ile araç tescil işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor. 680. KHK maddesi ile araç tescil işlemleri Türkiye Noterler Birliği’ne kendi koordinasyonlarıyla kendi bünyelerine devredilebilecek. Araç tescil işlemlerinin yürütülmesine ilişkin gelen yeni düzenlemeye göre Noterler birer emniyet birimi gibi çalışarak, emniyete yapılan tutarsız davranışlar Noterler Birliği’ne yapılmış olacak. Bu tip durumlarda Noterler Birliği araçları devralabilecekler.

2017 yılında büyük değişiklik

Araların tescil işlemlerine ait verilerin tutulduğu sistem de artık Türkiye Noterler Birliği tarafından kontrol edilebilecek. Sistem veri tabanının Noterler Birliği’nde tutulması nedeniyle korunma ve güvenlik işlemleride onlara ait olacak. Noterler tarafından kaydedilen bilgilerde anlık olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne iletilecek.

Araç tescil işlemlerine ilişkin bilgiler Türkiye Noterler Birliği tarafından titizlikle korunacağı gibi gizli de olacak. Gizlilik politikası nedeniyle yetkili kişilerce görüleceği gibi teftiş ve denetim yetkisi bulunanlar dışında kimseyle paylaşılmayacak olup, yetki sahibi olan kişi dışında kimsenin görmesine dahi izin verilmeyecek.

Mahkemelerin gizlilik politikasından ayrı tutulacağı belirtilirken, bilgileri sisteme işleyen görevli personel ve araçların kayıtlarından faydalanmak isteyen görevli personel içinde gizlilik politikası geçerli olacak.

Yetkililer devir işlemlerinin tamamlanmasına kadar araç tesciline ilişkin işlemlerin, önceden bu hizmeti yerine getiren görevliler ve birimlerce yürütülmeye devam edeceğini açıkladı.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN