Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir ?

Tatlı patates, besin değeri oldukça yüksek olan, daha çok büyük marketlerde satılan bilindik sebzelerden daha farklı bir besindir. Daha çok Orta Amerika ve Güney Amerika’da yetişen bir türüdür. Sıcak iklimleri seven tatlı patates Türkiye’de Hatay ve Niksar’da yetişmektedir. Zengin A vitamini içeriği sayesinde büyüme hücrelerini hareketlendirir ve bebeklerin beslenmesindeki en önemli besinlerden biridir. Çünkü bir bebeğin alması gereken C ve A vitamini ihtiyacını karşılar. Kolay sindirilen ve alerjik etkenleri düşük olan bir besindir.

A vitamini, C vitamini ve B vitamini türevlerini içermektedir. Kan şekerini düzenleyici etkisi sayesinde diyabet hastaları tarafından çok tercih edilmektedir. Glisemik indeksi düşük olan tatlı patates tüketildiğinde kandaki şeker oranını dengede tutar ve açlık hissini ortadan kaldırır. Karaciğer, prostat gibi kanserlerin oluşma riskini düşürür. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. İçeriğindeki beta karaten zenginliği sayesinde bağışıklık sistemini mikroplara karşı korur ve vücuttaki kanserli hücrelere karşı mücadele eder.

Sindirim sistemi için gerekli olan lif ve magnezyumu sağlar. Cilt problemleri, demir eksikliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Vücuttaki yaşlı hücrelerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Kolesterolü oldukça düşük olan tatlı patates kabuğu ile beraber tüketildiğinde zengin bir lif kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Kandaki kan şekeri değerini dengede tutarak vücuda tokluk hissi verir. Genelde haşlanarak veya buharda pişirilerek tüketilmelidir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN