Taksim Camii yapımına başlanıyor

Yıllardan beri süregelen Taksim Camii tartışması son buldu. 1968 yılından bu yana üzerinde konuşulan, Taksim’e cami yapılması karara bağlandığı anlaşıldı.

İstanbul’a bağlı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun verdiği onaydan sonra Taksim’in meşhur noktasına cami yapımında adımlar atıldı. Cami inşaatının yapımına başlanacağı duyumunun hemen ardından inşaat konteynerlerinin, caminin yapılacağı alana konuşlandırıldığı öğrenildi.

1983 yılında Danıştay’dan izin çıkmamıştı

İstanbul Taksim’in Alman ve Fransız turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği tarihi alanında Taksim Camii inşaatına başlanacağı öğrenildi. Farklı ülkelere ait konsoloslukların bir arada bulunduğu ve boş olmayan, bazı işletmelerin yer aldığı adaya cami yapılacağı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayından sonra basına sızmıştı. Dedikodu olarak nitelendirilen ve orada bulunan işletmelerin kabusu olarak bilinen cami inşaatına başlanacağı, inşaatın yapılacağı alana yerleştirilen inşaat konteynerlerinden anlaşıldı.

Aktif bir şekilde orada ticaret hayatına devam eden vatandaşlar yerlerinden edineceklerini bilerek ticaretlerini bir korkuyla yürütüyorlar. Her an için tebligatın gelmesini bekleyen vatandaşlar adeta diken üstündeler. Cami inşaatı için yerleştirilen konteynerler tarihi Maksem’in arkasındaki 1482 metrelik alana yerleştirildi. İnşaat konteynerlerinin bulunduğu alan tahta plakalar ile çevrildiği görüldü.

Gezi parkı gibi benzeri olayların yaşanmaması için etrafında polis ekiplerinin de olduğu anlaşıldı. Öncesinde çevik kuvvet ekiplerinin yer aldığı alan inşaata başlanması nedeniyle, çevik kuvvet ekiplerinin başka bir yere taşınacağı öğrenildi.

Taksim’e cami yapılacağını duyan vatandaşlar sosyal medya devi Twitter’da bazı paylaşımlarda bulundu. Kimisinin cami yapımını olumsuz yönde eleştirdiği kimisinin ise olumlu yönde bir ihtiyaçtan söz ettiği görüldü. Tartışmalar ise tüm hızıyla sürüyor. Projeye ilişkin görüntüler ise sosyal medyada dönüyor.

Kullanıcıların paylaştığı bazı Tweetler şöyle:

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN