Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir ?

Su çiçeği genellikle çocukluk çağında görülen bir hastalıktır. Bulaşıcılık oranı oldukça yüksek bir hastalıktır. Su çiçeğinde görebileceğimiz en yaygın iki belirti döküntü ve ateştir. Bunları alt başlıklar halinde inceleyelim:

 • Yüksek Ateş
  Su çiçeğinin ilk belirtisi yüksek ateştir. Ateş bu dönemde 40 dereceye kadar ulaşabilir.
 • İştahsızlık
  Su çiçeği küçük yaşlardaki çocuklarda iştah kaybı oluşturabilir ve aynı zamanda mide bulantısı da görülebilir.
 • Kaşıntı
  Su çiçeği çok fazla kaşıntıya neden olabilir ancak kesinlikle kaşımamak gereklidir.
 • Döküntü
  Su çiçeği, çiçeğe benzeyen su baloncukları şeklinde döküntülerden oluşur. Döküntü su çiçeğinin diğer bir önemli belirtisidir. Gözlerde ve ağız içlerinde de döküntüler görülebilir.
 • Halsizlik
  Su çiçeği hastada bitkinlik, yorgunluk, halsizlik gibi durumlar oluşturabilir.

Su çiçeğinin belirtilerini yukarıdakiler gibi sıralayabiliriz. En önemli belirtileri söylediğimiz gibi yüksek ateş ve döküntüden oluşmaktadır. Su çiçeği hakkında diğer bilinmesi gerekenler:

Su çiçeğinin tedavisi evde yapılabilir. Hastanın kullandığı kıyafetlerin, yattığı yatağın çarşafının ve yastığının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Hastalık bulaşıcı olduğundan hastayı çok fazla dışarı çıkarmamak gerekir. Hastaya ılık suyla duş aldırabilirsiniz.

Su çiçeği hastalığını bir kere geçirince vücut buna yaşam boyunca bağışıklık kazandırmış oluyor ve genelde ikinci kez yakalanılmıyor bu hastalığa.

Bu hastalığı çocukken geçirmediyseniz yetişkin olduktan sonra daha fazla belirtilerle geçirebilirsiniz. Özellikle hamile bayanlarda sıkıntılı durumlar oluşabilir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN