Soyunma dolapları ne işe yarar? Soyunma dolapları kullanım alanları

Soyunma dolapları; genel olarak oteller, spor salonları, hastaneler, fabrika ve atölyelerde personel soyunma odalarında kullanılır. Spor kompleksleri ve askeriye de personel soyunma dolaplarının kullanıldığı diğer alanlardandır.

Personel sayısı fazla olan firmalarda çok kişilik dolaplar hem kullanım alanından tasarruf sağlar hem de ortamın daha temiz ve düzenli bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.  Öte yandan personele ait malzemelerin korunmasını ve düzenlenmesini sağlar. Ayrıca üzerindeki eğim sayesinde gıda firmaları tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Soyunma dolapları, asma kilit hamilli olup böylelikle anahtar kayıpları  durumlarında sadece asma kilit değişimiyle dolapların farklı personellere zimmetlenmesi sağlanabilir. 

İşletmeler; inşaat, fabrika, hamam, spor merkezi, spa salonu gibi işletmelerde elbise, günlük kıyafet, iş kıyafeti gibi gereçlerin saklanmasına yarayan soyunma dolaplarını elemanları ve müşterileri için kendileri özel olarak üretir.

Personel soyunma dolapları üretildikleri malzemeye göre; plastik, ahşap ve çelik olmak üzere 3 model olarak sınıflandırılır. Ancak kilit çeşidine, kullanım amacına, tipine göre de kategorize edilebilir. 

Soyunma dolapları amacına göre ayrıldığında spor salonları ile hastaneler ya da atölyelerde kullanılan soyunma dolapları modellerinin birbirinden çok farklı olduğu görülür.

Soyunma dolapları modelleri için konuşacak olursa ahşap soyunma dolapları; estetik görünümlü ve kullanıldığı ortama ev havası kattığı için yaygın olarak hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Plastik malzemelerden üretilen soyunma dolapları an az tercih edilen soyunma dolapları olmakla birlikte küflenme, nem ve suya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden kullanım açısından üstün özellikleri vardır.

Çelik soyunma dolapları ise genel olarak işçilerin çalıştığı hizmet sektöründe kullanılır. Z tipi çelik dolaplar ve kilitli çelik dolaplar piyasada en çok bulunan çeşitleridir. Kullanım süresinin uzun olması nedeniyle ahşap personel soyunma dolapları modellerinden ayrılırlar.

Ahşap, plastik veya çelik soyunma dolapları hiç fark etmeksizin bütün dolaplar;  Z tipi, yarım boy ve tam boy olacak şekilde üretilmektedirler.
           
İnşaat, okul ve askeriye gibi alanlarda kullanılacak olan soyunma dolabı modelleri tam boy ve hacimleri çok büyük olacak şekilde üretilir. Spa merkezler ve spor salonlarında kullanılmak amacıyla tasarlanan soyunma dolapları ise günlük eşyaların muhafaza edileceği biçimde yapılır. Oteller de genel olarak Z tip dizayn edilmiş soyunma dolabı modellerini tercih etmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN