Soya sosu nasıl yapılır?

Soya sosu nasıl yapılır?

Soya sosu, soya fasulyesi ile yapılır. Aynı zamanda bazı kişilerin bilmediği şey soya sosunun soya fasulyesi dışında buğdaydan da yapıldığıdır. Soya fasulyesi yapılırken soya fasulyesi kadar buğday kullanılır.

Soya sosu yapımında yapılan ilk işlem, tarlalardan toplanan soya fasulyesinin işlenmesidir. Soya fasulyesi sert bir maddedir. Bu yüzden ilk işlem bu sert maddenin yumuşatılmasıdır. Yumuşatma işlemi fırınlarda gerçekleşir. Yumuşatma işleminden sonra soya fasulyesi sert bir halden lapa kıvamına gelir. Lapa haline gelen soya fasulyesine yine fırınlarda kavrulan, ezilen buğday eklenir. Eklenen buğdayın miktarı yine soya fasulyesi miktarı kadardır. Daha sonra elde edilen karışım mayalanır. Mayalanan bu karışım depolara konulur. Bu depolarda 17 hafta bekletilir. Çıkartılan karışım artık neredeyse hazırdır. Bu karışma özel karışımlar, tuz, su eklenir. Soya sosu artık hazırdır.

Soya sosu en çok Asya kıtasında tüketilir. Özellikle Japonya’da bir birey bir yılda 8-10 litreye kadar soya sosu tüketebilmektedir.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN