Sirkenin Faydaları Nelerdir ?

Sirke yemeklerde, hastalıkların tedavisinde ve sağlıklı yaşamda kullanılan bir besindir. Sirke birçok hastalığa karşı iyi gelen veya hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldıran bir besin türüdür. Evde her gün sirke tüketmenin bilmediğimiz birçok faydası vardır. Sirke baş ağrısını geçirir, boğaz ağrısına, soğuk algınlığına, gribe karşı etkilidir. Bunların yanında saç ve cilt üzerinde de birçok etkisi bulunmaktadır. Sirke vücuttaki bakterilere karşı direnç gösterdiği için hastalıkların tedavisinde kullanılır.

İçerisinde demir, potasyum ve fosfor gibi bir takım önemli mineraller içerir. Özellikle elma sirkesi vücuttaki insülin direncini azaltır. Yatmadan önce içilen bir çay bardağı sirke kan şekerini dengeleme de etkilidir. Diyabet hastalığı için insülin duyarlılığını arttırır. Glisemik indeksi düşük olan sirke kandaki kan şekeri oranını düşürür. Ancak sirkeyi tek başına tüketmemek gerekir. Mutlaka yanında su gibi bir sıvıyla tüketebilirsiniz. Sedef gibi birçok deri hastalığında hastaları tedavi etmek için vücuttaki Ph değerini dengeleyen sirke önerilmektedir.

Birçok cilt hastalığına katkıda bulunan sirke yüz maskelerinin içeriğinde de sık sık kullanılır. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Ayak kokusunu giderir ve ayakların dinlenmesini sağlar. Sirkenin en önemli özelliklerinden biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Diyet yapanların çoğu sirkeyi diyet listelerine ekler. Özellikle meyve ve sebze gibi tatlı ürünlerle sirkeyi tüketerek kolayca kilo verebilirsiniz. Özellikle evde yapılan elma sirkesinin vücuda birçok faydası bulunmaktadır.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN