Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigara içinde barındırdığı zararlı maddelerle insan sağlığına çok ciddi zararlar vermekte, her yıl birçok kişi sigaranın yol açtığı sağlık problemlerinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bağımlılık oluşturduğundan dolayı da bırakması hayli güç olan sigarayı bırakma yolları konusunda önemli bilgilere değineceğiz.

Sigarayı Bırakmak İçin Kendinize Söz Verin

Karar almak, en önemli adımlardan birisi. Gerçekten sigarayı bırakmak istediğinize karar verdiğinizde, artık bu kararı eyleme dönüştürmeye hazırsınız demektir.

Kendinizi Daima Meşgul Tutun ve Sigarayı Hatırlatan Ortamlardan Uzak Durun

Sigara içmeyi bıraktıktan sonra yapmanız gerekenlerden birisi, daima sizi oyalayacak, zihninizi ve enerjinizi sigaradan uzak tutacak işlerle yönelmenizdir. Bunlar neler olabilir?

  • Sık sık egzersiz yapın. Evden çıkıp fırsat buldukça yürüyüşler yapın.
  • Ağzınızı meşgul etmek için, bolca sakız çiğneyin. Eğer sakız çiğnemek çenenizi ağrıtacak duruma gelirse, kürdan da çiğneyebilirsiniz.
  • Hem zihninizi, hem de ellerinizi oyalayacak işlerle zaman geçirin. Pc oyunu oynamak gibi.
  • Sigara içmeyen arkadaşlarınızla takılmaya çalışın. Gittiğiniz ortamlar sigara içilmeyen yerler olsun.
  • Kafein içeren içecek ve besinlerden uzak durun.

Kendinizi Zaman Zaman Ödüllendirin

Belirli periyotlar belirleyip, sigara içmediğiniz her periyot sonrası kendinize hoşunuza gidecek ödüller verin. Örneğin 24 saat sigara içmeden geçen bir gün sonrası sevdiğiniz bir yemeği yemek gibi.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Çevrenizde size olumlu etki bırakan arkadaşlarınızdan, sigarayı bıraktıktan sonra size moral ve motivasyon vermeleri konusunda destek istemekten çekinmeyin.

microsoft project 2016

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN