Sigarayı Bırakıp Kilo Almaktan Korkmayın!

Sigarayı bıraktıktan sonra biraz kilo almaktan korkuyorsanız, şunu göz önünde bulundurun: Ortalama olarak, insanlar sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık beş kilo alır ve çoğu insan 10 kilodan daha az alır; ancak kiloların hepsi daha sağlıklı bir görünüm vücut kazanır. Halen sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaktan endişe duyuyorsanız şu ipuçları deneyin:

NORMAL YEMEKLER VE SAĞLIKLI ÇİFTLERE YEMİN

Nikotin, kan şekerinde artışa neden olur böylece beyne yalancı sinyaller vererek yeme ihtiyacımızı kısar. Nikotin yalancı sinyaller göndererek vücudun beslendiği sinyalini beynimize iletir. Böylece vücut kilo verme eğilimine gider. Haliyle bu durum kilo alma eğilimine değilde kilo verme eğilimine doğru yol alır. Sebzeleri, meyveleri ya da patlamış mısırları alıp sigarayı bırakarak bu tür yiyeceklere yönelirseniz hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hemde birkaç kilo alarak vücudunuz kendini toparlar ve yüzünüze renk gelir.

Her Gün En Az 30 DK Yürüyün veya Egzersiz Yapın

Nikotin vücudunuzun metabolik oranını geçici olarak artırır, böylece bıraktıktan sonra normale döner. Bir metabolizmaya katılarak bunu karşılayın fiziksel aktiviteyi arttırın.

YENİ YEME ALIŞKANLIĞINIZI EDİNİN

Bir sigara içmekten vazgeçerseniz, vücudunuza yemeyi bırakmanın vakti geldiğini söyleyen yeni bir sinyal oluşturmanız gerekebilir. Bir sigara içmekten vazgeçerseniz, vücudunuza yemeyi bırakmanın vakti geldiğini söyleyen yeni bir sinyal oluşturmanız gerekebilir. Blok çevresinde dolaşmayı, beş dakika meditasyon yapmayı ya da diş fırçalamayı deneyin

AĞZINIZI SÜREKLİ MEŞGUL EDİN

Çoğu sigara içen bireyler, dudak tiryakisi ve elde tutma alışkanlığının nasıl giderileceği konusunda endişeye düştüklerini söylüyor. Canınız sıkılınca ağzınızı meşgul edecek yiyecekler yiyin, böylece can sıkıntısı nedeniyle sigarayı ağzınıza alma alışkanlığınızdan kurtulmuş olacaksınız. Buna en iyi öneri havuç, sakız, kereviz gibi yiyecek türleri verilebilir. Yada yanınızda mutlaka kuru yemiş ürünleri bulundurun.

Bunlar fındık, ceviz, leblebi tuzlu veya tuzsuz fıstık bulundurabilirsiniz. Bunlara bir çok öneri eklenebilir. Beyninize giden dürtüleri bu tür yiyeceklerle tatmin edebilirsiniz. Böylece sigarayı içme isteğinize engel olabilirsiniz.

VAZGEÇMEYİN!

Kilo alsanız bile tütünü terk etmenin sağlığa olan getirileri birkaç kilo fazlalığından çok daha yüksektir. Artı, nikotin bittikten sonra dikkatinizi, kilo hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bölümleri kontrol etme ve günlük egzersiz yapma gibi diğer olumlu yaşam tarzı değişikliklerini yapma konusuna odaklanabilirsiniz.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN