Sigara İçiren İşletmelere Kötü Haber

Geçtiğimiz 5 yıl için Türkiye’ye sigara içmeyle ilgili kahve, restoran, kafe vb. bir çok işletme için çeşitli yaptırımlar getirilmişti. Bu yaptırımlara daha sıkı önlemler getirelecek.

İşletmeler artık açık “alanımız var, sigara içme bölümümüz var” diyemeyecek

2017 yılının ilk günlerini yaşadığımız şu süreçte esnafı memnun etmeyecek bir yasa geliyor. Açık alana sahip işyerlerinde sigara içilirken artık işletmenin açık alanı olsa dahi işyerinin bir bölümü sayılacağı için sigara içmenin yasaklanacağı yasal düzenleme geliyor. İşletmelerin “sigara içilen bölümümüz var” olarak kullandıkları müşteri çekme politikaları artık tarihe karışıyor. Bir duvarı olmayan 3 tarafı kapalı olan işletmelerin sigara içme bölümü olarak nitelendirdikleri yerlerde de sigara içmek yasak olacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ açık alana tabi olan kapalı yerlerle ilgili sigara konusunda düzenleme geleceğini duyurdu. Akdağ, bazı işletmelerin yanları açık denilerek sigara içilebildiğini söyleyerek artık tek bir duvarı dahi kapalı olan yerleri kapalı alan sayarak sigara içmenin yasak olacağını duyurdu. Sağlık Bakanı, materyalin önemli olmadığını vurgulayarak cami dahi olması durumunda bu kuralın geçerli olacağını vurguladı.

2017 disiplin yılı olacak

Recep Akdağ uygulanan programların bugüne kadar %31’den %26’ya düştüğünü söyleyerek başarılı olduğunu belirtti. Ancak gençler için bunu söyleyemeyen Akdağ, sigara içme oranında gençlerde artış olduğunu ekledi. Medya çalışmalarına ağırlık vereceklerini duyuran Akdağ, 2017 yılında tütünle mücadelede yeni bir dönem başlatacaklarını ve daha sıkı bir çalışma yapacaklarını ekledi.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN