Savaşın gizli kurbanları

BBC muhabiri Yogita Limaye, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 70 km batısındaki kırsal bir mahallede yaşayan 50 yaşındaki Anna ile konuştu. Haberde kadının, kimliğinin korunması için adının değiştirildiği belirtildi.

Anna, 7 Mart’ta yabancı bir asker içeri girdiğinde kocasıyla birlikte evde olduğunu belirterek, “Silah zoruyla beni yakınlardaki bir eve götürdü. ‘Kıyafetlerini çıkar yoksa seni vururum’ dedi. Dediğini yapmazsam beni öldürmekle tehdit edip durdu. Sonra bana tecavüz etmeye başladı” dedi.

Anna saldırganı Rusya ile müttefik genç, zayıf bir Çeçen savaşçı olarak tanımladı.

“Bana tecavüz ederken içeri dört asker daha girdi. Öleceğimi sanıyordum. Ama götürdüler. Onu bir daha görmedim” diyen Anna, kendisinin ayrı bir Rus askeri birimi tarafından kurtarıldığına inandığını açıkladı.

Yaşadığı olayın ardından eve dönen Anna, eşinin vurulmuş olduğunu gördü.

Anna, “Eşim beni kurtarmak için peşimden koşmaya çalışmıştı, ama ona bir mermi isabet etmişti. Ardından ikimiz birlikte komşumuzun evine sığındık. Çatışmalar nedeniyle eşimi hastaneye götüremediler. İki gün sonra öldü” dedi.

Bununla birlikte, Anna’yı kurtaran Rus askerler birkaç gün onun evinde kaldı. Kocasının eşyalarını onlara vermesini istediklerini söyledi:

“Onlar gittiklerinde uyuşturucu ve Viagra buldum. Kafaları uçardı ve genellikle sarhoşlardı. Çoğu katil, tecavüzcü ve yağmacı. Sadece birkaçı iyi insandı” dedi.

Diğer taraftan, Anna’nın evinin yolunun aşağısında, başka cinsel şiddet olayı daha yaşandı. İddiaya göre bir kadın tecavüze uğradı ve öldürüldü. Tanıklar, bu vahşetin Anna’ya tecavüz eden adam tarafından yapıldığını söyledi. Söz konusu kadının 40’lı yaşlarında olduğu ve Rus askerleri tarafından gömüldüğü belirtildi.

Bir komşu olan Oksana, kadının cesedini bulan ve gömen Rus askerleri ile konuştuğunu belirterek, “Rus askerleri, bana onun tecavüze uğradığın ve kan kaybından öldüğünü söyledi” diye konuştu.

Kiev bölgesinin polis şefi Andrii Nebytov, ise Kiev’in 50 km batısındaki bir köyde araştırdıkları başka bir vakadan bahsetti. Üç kişilik bir aile (otuzlu yaşlarında bir çift ve küçük çocukları) köyün kenarında bir evde yaşıyordu.

Oğluyla birlikte kaçan kadın, daha sonra polise başvurdu Nebytov, ekibinin onunla tanıştığını ve ifadesini kaydettiğini söyledi. Koca, komşular tarafından bahçeye gömüldü. Polis şimdi inceleme için cesedini mezardan çıkardı. Davayı uluslararası mahkemelere taşımayı planlıyorlar.

Ukrayna’nın insan hakları ombudsmanı Lyudmyla Denisova, bu tür birkaç vakayı belgelediklerini söyledi:

“Buça’da bir evin bodrum katındaki işgal sırasında yaşları 14 ile 24 arasında değişen yaklaşık 25 kız çocuğu ve kadın sistematik olarak tecavüze uğradı. Bunlardan dokuzu hamile. Rus askerleri onlara Ukraynalı bir çocuk doğurmalarını önlemek için hiçbir erkekle cinsel ilişkiye girmek istemeyecekleri noktaya kadar tecavüz edeceklerini söylediler.

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sırasında Rus birliklerinin işlediği cinsel suçların boyutunu değerlendirmenin mümkün olup olmadığı sorusuna Denisova, “Şu anda mümkün değil. Çünkü herkes bize onlara ne olduğunu anlatmaya istekli değil. Çoğunluğu şu anda psikolojik destek istiyor, bu yüzden onlar bize ifade vermedikçe bunları suç olarak kaydedemeyiz.” dedi.

Etiketler

YORUM YAZIN