‘Sağlıkçılar, şiddet nedeniyle ülkeden gitmek istiyorlar’

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin “Son 19 yıldır sağlıkta dönüşüm politikaları sonucu iktidar, sağlık çalışanlarını şiddetin mağduru yaptı. Sağlıkçılar, ülkeden gitmek istiyor” diyerek sağlıkçıların sorunlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi olarak iletti.

Uğradıkları şiddet nedeniyle sağlıkçıların ülkeden girmek istediklerini belirten CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Edremit’te Acil Servis’te görevliyken şiddete uğrayan Nurcan Özaslan’ı telefonla arayıp geçmiş olsun dileklerini iletti.

“ÜLKEDEN GİTMEK İSTİYORLAR”

Aytekin, “Son 19 yıldır sağlıkta dönüşüm politikaları sonucu iktidar, sağlık çalışanlarını şiddetin mağduru yaptı. Kamusal bir hak olan sağlık hakkı, iktidarın elinde performans esaslı çalışan niteliği bozulan bir hizmete dönüştü. Ticari kaygıyla yaklaşılan sağlık hakkı, içeriği boşaltılan ve sağlıkçıları hedefe koyan bir sistem oldu. Sağlıkçılar, ülkeden gitmek istiyor” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKÇILARA ŞİDDET DURDURULAMIYOR”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sağlıkçıya şiddetin bitmediğini ifade eden Aytekin, şunları söyledi;

“Sağlıkçıyı yasalar korumuyor. Yaptırım gücü olmayan yasalar sağlıkçıları mağdur ediyor. CİMER’e yapılan şikayetler sonucu sorgusuz sualsiz savunma isteniyor.

Sağlık Bakanı Koca, meslektaşını korumak yerine şiddet uygulayanlara üstü kapalı kol kanat geriyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecindeyiz. Yönetemedikleri salgın yüzünden her gün yüzü geçkin insanımız hayatını kaybediyor. Bir yandan da şiddet durdurulamıyor.

En son olarak Balıkesir Edremit’te acil serviste hekim olan Nurcan Özaslan şiddetin mağduru oldu. Parmağı kırıldı. Göstermelik verilen cezalar işe yaramıyor. Her saat başı 1 sağlıkçı şiddete uğruyor.”

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN