Sağlık Bakımından Buğday Sağlıklı mı?

Buğday, tahıllar arasında günlük hayatı­mızda en çok kullandığımız, buğdaydır. Her yemekte yediğimiz ek­mekten başka, makarna, börek gibi hamur işleri, baklava, kadayıf gibi hamur tatlıları da hep buğday unun­dan yapılır. Bu bakımdan, buğday, yaşayışımızda çok büyük bir yeri olan bir besindir.

Buğday, öğütülüp un yapılarak çe­şitli şekillerde yenildiği gibi, öğütülmeden de kullanılır. Bu arada, buğ­daydan bulgur yapılır. Ayrıca, diş buğdayı olarak da çiğ de yenir.

Diş Buğdayı: Bir çocuk ilk diş çıkarınca, bunu kutlamak için yapı­lan, eşe-dosta dağıtılan bir tatlıdır. Buğday kaynatılıp haşlanır, olduk­ça yumuşak bir hale gelince suyu süzülür, buğdayların üzerine toz şe­ker, dövülmüş ceviz, badem ekilir, kaşıkla yenir.

Sağlık Bakımından Buğday

Buğdayın bütün öteki tahıllardan daha üstün bir değer kazanması çok kuvvetli bir besin olmasındandır. Buğdayda %78 karbon hidrat, %8,5 protein, %1 yağ vardır; 1 gram buğ­day 354 kalori verir. Ayrıca, buğ­dayda B1, B, vitaminleri, kükürt, fos­for, potasyum, demir, kalsiyum gibi madenler vardır. Bundan dolayı, buğday öteden beri en besleyici be­sinler arasında yer almış, hekimler­ce hastalara ilâç gibi verilmiştir. Es­ki hekimler kansızlığa karşı haşlan­mış buğdayı paça suyu ile karıştırıp içilmesini de öneri olarak vermişlerdir. Es­kiden bizde kabuklu taze buğdayı balla karıştırıp zayıf çocuklara yedirirlerdi.

Buğdayın Sindirimdeki Önemli Yeri

Buğdayın bütün öteki tahıllardan daha üstün bir değer kazanmasın­da sindiriminin daha kolay oluşu­nun da payı vardır. Gerçekten, buğ­day unundan yapılmış ekmek, ha­mur işleri arpa, çavdar, yulaf unla­rından yapılmış olanlardan daha ko­lay sindirilir, midede, bağırsaklarda bozukluklara yol açmaz.

Bütün tahıllarda olduğu gibi buğ­dayda da glüten denilen, albüminli yapışkan bir madde vardır. Buğday­dan nişasta çıkarıldıktan sonra ge­riye bu albüminli madde kalır. Buğ­dayın vücutta şekere çevrilen kıs­mı nişastası olduğu için, şeker has­talarına nişastasız ekmek olarak, glütenden yapılmış glüten ekmeği verilir.

 

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir

YORUM YAZIN